100 lat polskiej sztuki współczesnej w zbiorach MNW

W nowej Galerii Sztuki XX i XXI Wieku w Muzeum Narodowym w Warszawie 19 stycznia zostanie otwarta wystawa prezentująca historię sztuki polskiej od powstania Odrodzonego Państwa do III Rzeczypospolitej.

Wilhelm Sasnal, „Bayer”, 2000, olej, płótno, 177 x 177 cm, nr inw. Dep. 3922 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wilhelm Sasnal, „Bayer”, 2000, olej, płótno, 177 x 177 cm, nr inw. Dep. 3922 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Galeria Sztuki XX i XXI Wieku to pierwsza w Warszawie galeria stała prezentująca panoramę polskiej sztuki ostatnich 100 lat w kontekście burzliwej i trudnej historii. Sztuka uznana wchodzi w dyskurs z pracami kontestującymi polityczne i społeczne status quo. Najwcześniejsze prace pochodzą z pierwszej dekady ubiegłego stulecia, najnowsze z 2012 roku.

Na powierzchni 700 m2 eksponowane są obrazy, rzeźby, grafiki i rysunki z lat 20. i 30., a także dzieła filmowe polskiej awangardy, fotografie, fotomontaże, wybrane prace z kręgu kultury niezależnej lat 80. oraz wideo i performance z ostatniego czterdziestolecia. Prezentujemy dzieła Witkacego, Władysława Strzemińskiego, Henryka Stażewskiego, Katarzyny Kobro, Tamary Łempickiej, Marka Włodarskiego, Józefa Czapskiego, Andrzeja Wróblewskiego, Edwarda Krasińskiego, Zbigniewa Warpechowskiego, Natalii Lach-Lachowicz, Józefa Robakowskiego, Łukasza Korolkiewicza, Zofii Kulik, Antoniego Libery, Wilhelma Sasnala, Katarzyny Kozyry, Jarosława Kozłowskiego i wielu innych twórców, niekiedy zapomnianych. Widzowie obejrzą też prace multimedialne i filmy autorstwa m.in. Themersonów, Natalii Lach-Lachowicz, Józefa Robakowskiego, Oskara Dawickiego.

Organizatorzy zdecydowali się zaprezentować wyłącznie sztukę polską, gdyż taki kierunek narzucił nam charakter kształtowanych przez ostatnie dziesięciolecia zbiorów muzealnych. Galeria Sztuki XX i XXI Wieku nie jest jednak, jak dotychczas praktykowano, wystawą obrazów i rzeźb, typową dla tego, co galerią sztuki zwykło się nazywać.O jej odmienności świadczą dzieła filmowe, fotografie, fotomontaże, nowe nabytki muzeum: zapisy akcji artystycznych i performance’ów, prace powstałe już w III Rzeczypospolitej, będące zalążkiem kolejnego rozdziału kolekcji sztuki Muzeum Narodowego w Warszawie.

Piotr Rypson, Kurator Zbiorów Sztuki Nowoczesnej, Z-ca Dyrektora MNW ds. Naukowych

Kolekcje sztuki nowoczesnej i współczesnej MNW należą do największych tego rodzaju zbiorów w Polsce.

Informacje o wybranych obiektach są dostępne za pośrednictwem aplikacji mobilnej dostępnej na smartfony (Android i iPhone). Dzięki zastosowaniu Augmented Reality o niektórych dziełach opowiada sam Kurator Galerii. Możliwe są dwie ścieżki zwiedzania: krótsza – trasa TOP10 oraz dłuższa – dla koneserów. Uzyskaną w ten sposób wiedzę można sprawdzić w quizie towarzyszącym aplikacji.

Galeria Sztuki XX i XXI wieku
Wernisaż: 19 stycznia 2013 roku
Muzeum Narodowe
Aleje Jerozolimskie 3
Warszawa

Dodaj komentarz