Przyznano Paszporty Polityki 2012

15 stycznia, już po raz 20. przyznane zostały Paszporty Polityki. Najbardziej obiecujący polscy artyści młodego pokolenia zostali nagrodzeni w sześciu dziedzinach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna, literatura. Z okazji jubileuszowej edycji konkursu po raz pierwszy decydujący głos w wyborze laureatów mieli czytelnicy.

Paszporty „Polityki", logo (źródło: materiał prasowy)

Paszporty „Polityki", logo (źródło: materiał prasowy)

W kategorii film zwyciężył aktor Marcin Dorociński – za główne role w filmach Róża i Obława. To pierwszy Paszport Polityki zdobyty przez Dorocińskiego, choć do samej nagrody aktor był nominowany dwukrotnie. Zdobywca Złotych Lwów Festiwalu w Gdyni swoją pierwszą nominację otrzymał w 2007 za rolę w Ogrodzie Luizy.

W teatrze Iwan Wyrypajew pokonał Michała Borczucha i Mirka Kaczmarka. Wyrypajewa doceniono za przypomnienie polskiemu teatrowi, że sztuka sceniczna może być również poezją. Za wiarę w siłę opowieści i żelazną konstrukcję tekstu oraz eksperymenty ze sceniczną tożsamością aktora.

Z kolei w dziedzinie literatury triumfował Szczepan Twardoch. Jego Morfina to subiektywna, groteskowa wizja okupowanej przez Niemców Warszawy z 1939 roku. Ale też wizja mężczyzn, których historia zmusza do przyjęcia z góry określonych ról, do których ani nie dorośli, ani dorosnąć nie chcą.

W kategorii sztuki wizualne Paszportem nagrodzono Julitę Wójcik, performerkę, autorka m.in. Tęczy z tysięcy sztucznych kwiatów umieszczoną w centrum Warszawy, przy placu Zbawiciela, która szybko stała się nowym symbolem miasta. Doceniono jej konsekwentne udowadnianie, że życie i proste codzienne czynności też mogą być sztuką. Projekt artystki był wcześniej pokazywany podczas polskiej prezydencji w UE na placu przed Parlamentem Europejskim w Brukseli.

W muzyce poważnej nagrodę otrzymali wiolonczelistka Magdalena Bojanowicz i akordeonista Maciej Frąckiewicz tworzący TWOgether Duo. Uchonorowano ich Paszportem Polityki za bardzo dojrzałe i wyraziste interpretacje współczesnego repertuaru.

Z kolei w muzyce popularnej najwięcej głosów otrzymał zespół Très.b, który założyli w 2005 r. pochodzący z Holandii gitarzysta Olivier Heim, duński perkusista Thomas Pettit oraz polska wokalistka i basistka Misia Furtak.

Nagrodę specjalną – dla Kreatora, a raczej Kreatorów Kultury – otrzymali Elżbieta Penderecka i Krzysztof Penderecki.

Paszporty Polityki 2012 – laureaci
15 stycznia 2013 roku
Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR