The Book Lovers

Od 25 stycznia do 5 marca Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku i EFA Projects Space zapraszają na wystawę projektu The Book Lovers, prezentująca dorobek literacki artystów wizualnych.

Julia Weist, „Discarded library books I collected", 2006 (źródło: materiał prasowy)

Julia Weist, „Discarded library books I collected", 2006 (źródło: materiał prasowy)

Kuratorzy David Maroto – hiszpański artysta wizualny oraz Joanna Zielińska – kurator Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie podjęli się próby systematyzacji badań nad zjawiskiem powieści pisanych przez artystów wizualnych. Tego typu twórczość pojawiała się już w XX wieku, jednak dopiero w ostatnich latach wielu artystów zaczęło traktować powieść jako środek artystycznego wyrazu. The Book Lovers ma na celu zwrócenie uwagi na tę tendencję. Projekt szuka odpowiedzi na pytania: czy literatura stała się nowym narzędziem dla artystów wizualnych? Czy można mówić o nowym zjawisku w sztuce współczesnej – a jeśli tak, to czy jest ono nawiązaniem do sztuki konceptualnej, estetyki relacyjnej Baurriauda, czy może zupełnie odrębną formą wyrazu? Jak to zjawisko wpływa na kwestię autorstwa oraz zmianę praktyki artystycznej?

Dla wielu artystów, których prace znalazły się w The Book Lovers, powieść jest metodą tworzenia nowych obiektów sztuki. Artyści wizualni sięgają po formę literacką w poszukiwaniu strategii poszerzania relacji z odbiorcą, starają się ożywić ideę praktyki artystycznej jako procesu. Zdarza się również, że zarówno proces powstawania dzieła sztuki, jak i pisania zachodzą równolegle. Związek między dziełem wizualnym a powieścią bywa tak zróżnicowany jak zróżnicowani są artyści, którzy decydują się pisać; jednak im wszystkim powieść służy jako środek tworzenia sztuki. Przedłużeniem twórczości literackiej są formy wizualne: rysunek, rzeźba, wideo i dźwięk, instalacje, performance. One właśnie będą prezentowane w EFA Project Space w styczniu 2013.

Lindsay Seers, „It Has To Be This Way 2", 2010 (źródło: materiał prasowy)

Lindsay Seers, „It Has To Be This Way 2", 2010 (źródło: materiał prasowy)

The Book Lovers to przede wszystkim zbiór ponad 140 napisanych przez artystów powieści z kolekcji antwerpskiego Museum van Hedendaagse Kunst Antwerpen (MHKA). Polscy twórcy w tej kolekcji to Wojciech Bruszewski, Maria Stangret Kantor, Norman Leto, Krzysztof Niemczyk, Bruno Schulz i Stanisław Ignacy Witkiewicz Witkacy. Wsród pozostałych autorów są m.in. Carl Andre, Keren Cytter, Salvador Dalí, Tim Etchells, Liam Gillick, Goldin+Senneby, Pablo Helguera, Stewart Home, Joseph Kosuth, Yayoi Kusama, Jana Leo, Jill Magid, Mai-Thu Perret, Tom McCarthy, Richard Prince, Roee Rosen, Lindsay Seers, Alexandre Singh i Andy Warhol. Wystawa w nowojorskim EFA Project Space, poświęcona artystom, traktującym powieść jako formę artystyczną pojedzie dalej do De Appel w Amsterdamie i do Cricoteki w Krakowie.

Wystawa The Book Lovers 
Od 25 stycznia do 5 marca 2013 roku
EFA Project Space
Nowy Jork

Dodaj komentarz