• 2013-01-15

Ryszard Dudek ze swoim malarstwem w Przemyślu

Od 11 stycznia w Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu można oglądać wystawę malarstwa Ryszarda Dudka.

Autor: Ryszard Dudek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Ryszard Dudek (źródło: materiały prasowe organizatora)

(…) Kolor, paradoksalnie moim zdaniem, jest zatem w jego malarstwie drugim składowym elementem obrazu, który z jednej strony aranżuje jego dramaturgię, z drugiej strony ma dopełniającą rolę wypełnienia całości obrazu emocjonalnym pierwiastkiem. Kolor, zastosowana gama kolorystyczna, zestawione kontrasty barwne, ostatecznie decydują o tej wyjątkowej magicznej sile jego obrazów. Artysta wnika tak mocno w strukturę rzeczy, że my odbiorcy w jego pejzażach i martwych naturach możemy się poruszać jak po nieznanych, zaskakujących przestrzeniach – kosmicznych infrastrukturach – duchowego przeżycia artysty. Dlatego wobec jego obrazów nie sposób przejść obojętnie. Jednych mogą denerwować i odpychać. Drugich zachwycają , emocjonalnie i estetycznie absorbują.

W jednym i w drugim przypadku jest tak, iż w obrazach Ryszarda Dudka zawsze zawarta jest ogromna ekspresja, atomowa dawka emocji, niekiedy trudu twórczego i entuzjazmu jaki towarzyszy artyście przy jego malowaniu. To też dlatego, że Dudek nigdy nie popełnił czegoś na zamówienie, coś wbrew sobie, do czego sam musiałby mieć stosunek obojętny. To zapewne powód, dla którego artysta ma sporo antagonistów i osób z kręgu sztuki zazdrosnych o jego bezkompromisowo osiągnięte szczyty. Wracając do malarstwa i zadanego (może sobie samemu) pytania czym ono jest, sądzę, że nie jest kładzeniem na płaszczyźnie płótna mniej czy bardziej przemyślanego układu plam barwnych, które mają bardziej lub mniej albo wcale odzwierciedlać rzeczywistość. Jest sposobem na poznawanie tej rzeczywistości i wnikaniem w jej najbardziej ukrytą istotę.(…)

Piotr Rędziniak

Ryszard Dudek, urodzony w 1947 r. w Połomi. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Studia artystyczne w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa u prof. Czesława Rzepińskiego. Dyplom w 1972 r. / nagroda Ministra Kultury i Sztuki. Zorganizował ponad 26 wystaw indywidualnych, brał udział w ponad 200 wystawach i plenerach w Polsce i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach w Polsce, USA, Niemczech, Szwecji, Czechach, Słowacji, Japonii, Austrii, Szwajcarii, Grecji, Finlandii, Korei, Monako, we Francji, na Litwie i Węgrzech.

Ryszard Dudek, malarstwo
Wernisaż: 11 stycznia 2013 roku, godz. 18.00
Wystawę można oglądać do 5 lutego 2013 roku
Galeria Sztuki Współczesnej
ul. T. Kościuszki 3
Przemyśl

Dodaj komentarz