• 2013-01-15

Powstanie Styczniowe w MHK

18 stycznia w Muzeum Historii Kielc odbędzie się otwarcie wystawy Bohaterom 1863 r. w hołdzie. W 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Wystawa zorganizowana jest przez Stowarzyszenie Kielecki Klub Kolekcjonera.

„Bohaterom 1863 r. w hołdzie. W 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego", plakat (źródło: materiały prasowe)

„Bohaterom 1863 r. w hołdzie. W 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego", plakat (źródło: materiały prasowe)

Ekspozycja prezentuje zbiory pamiątek narodowych kieleckich kolekcjonerów gromadzone od lat, a niekiedy i od pokoleń. W wielu przypadkach są to także pamiątki rodzinne.

Na wystawie prezentowane są miejsca walk, elementy uzbrojenia, wyposażenia i stroju powstańczego wojska. Ważną część ekspozycji stanowią obrazy, zdjęcia, grafika, ilustracje z ówczesnej prasy krajowej i zagranicznej, m.in. unikatowa kolekcja fotografii członków powstańczego Rządu Narodowego. Ważna część ekspozycji, to pamiątki starych i patriotycznych rodów: Zadarnowskich, Broniewiczów, Łaniewskich, Egierskich i Michalewskich.

Uroczyste otwarcie ekspozycji odbędzie się 18 stycznia o godzinie 17.00. Wystawę będzie można oglądać do 17 lutego.

Powstanie Styczniowe było największym polskim powstaniem narodowym przeciwko Imperium Rosyjskiemu, spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Mimo początkowych sukcesów zakończyło się klęską powstańców, z których kilkadziesiąt tysięcy zostało zabitych w walkach, blisko 1 tys. straconych, ok. 38 tys. skazanych na katorgę lub zesłanych na Syberię, a ok. 10 tys. wyemigrowało.

Bohaterom 1863 r. w hołdzie. W 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego
Od 18 stycznia do 17 lutego 2013 roku
Muzeum Historii Kielc

Dodaj komentarz