• 2013-01-15

Marek Stępień ze świadectwami czasu minionego w Warszawie

Od 10 stycznia w Galerii Fundacji Atelier w Warszawie można oglądać wystawę prac Marka Stępnia pt. Pamiętać.

Marek Stępień, „Pamiętać”, wystawa w Galerii Fundacji Atelier w Warszawie, zaproszenie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marek Stępień, „Pamiętać”, wystawa w Galerii Fundacji Atelier w Warszawie, zaproszenie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pamiętać – nakaz, który wynikł z powrotu po latach do rodzinnego domu, gdy już zabrakło w nim rodziców. W wyniku rocznych penetracji jego zakamarków, archeologii szuflad, odkryć zapomnianych przedmiotów, śladów dzieciństwa, wspomnień, kruchych dowodów istnienia tych, którzy tam przez lata mieszkali odsłonił się materiał przywracający pamięć czasu minionego… Odnaleziona na dnie szafy stara torba wypełniona rodzinnymi zdjęciami, ostatnio przez autora oglądana była ponad czterdzieści lat temu…

Jej zawartość –  dokumenty ceremonii, które towarzyszą ludzkim egzystencjom od zawsze: chrzcin, komunii, ślubów, dopełnionych wspomnieniami z podróży, zapisów imieninowych przyjęć, spotkań bliskich sobie osób, portretów przekazanych „na pamiątkę” staje się obiektem artystycznego zabiegu opakowania by je ocalić przed nieuchronnym losem niepamięci, która i tak już je częściowo dosięgła (…kiedy to było…; kto to jest…).

Jak Infantki Tadeusza Kantora zostają zapakowani z najwyższą troską – ciotki i wujowie, młodzi i starzy, niezależnie czy już odeszli czy jeszcze po świecie wędrują. Obok fotografii opakowane zostają przypadkowe przedmioty: monety, które dotknęły różne denominacje czy dewaluacje, stare zapiski, notatki, rachunki, pocztówki, kulinarne przepisy. Przygotowana wystawa – pierwsza od kilkunastu lat indywidualna prezentacja autora jest próbą uratowania przed unicestwieniem tych błahych świadectw czasu minionego i zachowania faktu istnienia bliskich, którzy powoli dla świata stają się nicością.

Marek Stępień (ur. 1957) artysta plastyk i historyk sztuki. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Miał 12 wystaw indywidualnych. Brał udział w 12 wystawach zbiorowych. Od 1986 roku zajmuje się edukacją twórczą jako wykładowca w szkołach artystycznych i uczelniach artystycznych w całej Polsce. Z Fundacją Atelier związany od 1994 roku.

Marek Stępień, Pamiętać
Wernisaż: 10 stycznia 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 3 lutego 2013 roku
ul. Foksal 11
Warszawa

Dodaj komentarz