• 2013-01-15

Syberiada polska, czyli powrót do kina historycznego

Od 22 lutego na ekranach kin będzie można oglądać film Syberiada polska. Reżyserem filmu jest zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia MFF w Berlinie i Grand Prix MFF w Locarno, Janusz Zaorski.

„Syberiada polska”, reż. Janusz Zaorski - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

„Syberiada polska”, reż. Janusz Zaorski - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

Najnowszy obraz twórcy Jeziora Bodeńskiego i Matki Królów, to jedna z największych produkcji ostatnich lat, która z epickim rozmachem przywołuje dramatyczne losy Polaków deportowanych na Syberię.

Film opowiada o losach Jana Doliny (Adam Woronowicz), jego rodziny i sąsiadów, którzy – po wkroczeniu Armii Czerwonej na ziemie polskie – zostają wywiezieni na Syberię, gdzie muszą stawić czoło NKWD, nieludzkim warunkom sowieckiego łagru i bezlitosnej naturze.

Syberiada polska, to jedna z najbardziej wystawnych produkcji ostatnich lat, realistycznie portretująca czasy II wojny światowej i surowe warunki panujące na Syberii, gdzie – po raz pierwszy w historii polskiego kina – udało się zrealizować część zdjęć. Autorem imponujących dekoracji jest wybitny scenograf Janusz Sosnowski (Kingsajz, Seksmisja, Wrota Europy, Przesłuchanie), który w skali 1:1 zrekonstruował na planie syberyjski obóz Kalucze. Muzykę skomponował Krzesimir Dębski (Ogniem i mieczem, Stara baśń, Kingsajz, Szwadron).

W obsadzie spotkali się wybitni aktorzy kilku generacji. Laureat Polskiej Nagrody Filmowej – Adam Woronowicz (Popiełuszko. Wolność jest w nas), Jan Peszek (Pożegnanie jesieni), uhonorowana Orłem i nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego Sonia Bohosiewicz (80 milionów, Obława), Urszula Grabowska – nagrodzona Orłem za rolę w dramacie Joanna oraz Natalia Rybicka, nominowana do Orła za kreację w filmie Żurek. Wspierają ich aktorzy rosyjscy – między innymi znany z produkcji Petera Weira Niepokonani Igor Gniezdilow.

Syberiada polska, reż. Janusz Zaorski
Premiera: 22 lutego 2013 roku
Dystrybucja: Kino Świat

Dodaj komentarz