• 2013-01-15

Drogi twórcze dobiegają końca

Do 20 stycznia w Legnicy można oglądać wystawę Drogi Twórcze, towarzyszącą Ogólnopolskiemu Przeglądowi Malarstwa Młodych Promocje 2012.

„Drogi twórcze” - wernisaż (źródło; materiały prasowe)

„Drogi twórcze” - wernisaż (źródło; materiały prasowe)

Konkurs Promocje 2012, w którym biorą udział absolwenci malarstwa z polskich akademii, organizowany jest przez legnicką Galerię Sztuki co jesień, a co kilka lat podsumowuje go pokazem Dróg Twórczych.

Drogi Twórcze maja na celu śledzenie dalszych dokonań odkrytych w Legnicy najmłodszych talentów. W tegorocznych Drogach Twórczych udział wzięło trzydziestu malarzy, wybranych uczestników Promocji z lat 2001-2007. W dwóch przestrzeniach wystawienniczych zaprezentowano łącznie kilkadziesiąt płócien dokumentujących ewolucję twórczych postaw i nowe fascynacje artystów, którzy opuścili uczelniane pracownie pięć, dziesięć lat temu. Na wernisażu zjawiła się część autorów, nie zabrakło również wieloletniego jurora OPMM. Promocje Andrzeja Saja, który podkreślił wagę tego typu konkursów oraz dwudziestodwuletnią tradycję legnickiego Przeglądu.

(…) W obecnej wystawie Drogi twórcze, sumującej okres 2001-07, bierze udział ponad trzydziestu artystów, tych którzy nadal są obecni i aktywni na polskiej scenie artystycznej, tych którzy nie zrezygnowali z malarstwa i ciągle ćwiczą się w tej trudnej sztuce wypowiadania się o świecie i swoim do niego stosunku. Ekspozycja ta stanowi także okazję prześledzenia dróg twórczych wybranych uczestników Promocji, dowodzi jak wielu z nich zmieniło swój image artystyczne, odchodząc od stylistyki znamiennej w czasach konkursu, w którym debiutowało… Zmiana, dojrzałość malarska , pogłębienie własnej dociekliwości… to wnioski, które nasuwają się w spotkaniu z twórczością osób reprezentatywnych dla tego konkursu.
– Andrzej Saj.

Drogi Twórcze
Od 14 grudnia 2012 roku do 20 stycznia 2013 roku
Galeria Sztuki (pl. Katedralny 1) oraz Galeria Ring (Rynek 12)
Legnica

Dodaj komentarz