• 2013-01-14

Nowy budynek ASP we Wrocławiu

10 grudnia odbyło się uroczyste otwarcie nowego budynku ASP we Wrocławiu – Centrum Sztuk Użytkowych. Centrum Innowacyjności.

Budynek ASP we Wrocławiu, proj. Pracownia Architektury Głowacki (źródło: materiały prasowe)

Budynek ASP we Wrocławiu, proj. Pracownia Architektury Głowacki (źródło: materiały prasowe)

Autorem projektu jest Tomasz Głowacki z Pracowni Architektury Głowacki.

Surowe wnętrza z betonu i szkła, ponad 13 tys. metrów kwadratowych powierzchni, pięć kondygnacji, wielkie pracownie warsztatowe i laboratoria – tak wygląda nowy budynek Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, którego działalność zainaugurowano 10 grudnia. W uroczystości otwarcia uczestniczył minister Bogdan Zdrojewski.

Zdrojewski podkreślił, że istotniejsze od budowy samego obiektu jest to, co się w nim znajduje:

To nowe technologie, niezbędne do tego, by polscy artyści mogli dzielić się swoim doświadczeniem z młodym pokoleniem, które wchodzi w zawód, wiedząc z czego może później korzystać. To niezwykle istotne, bo to, co jest najsilniejszą stroną polskiego państwa to kultura. W tej kulturze zaś kreatywność, czyli zdolność do przetwarzania rożnych przedmiotów, ale również całej rzeczywistości.

Nowy budynek ASP – Centrum Sztuk Użytkowych. Centrum Innowacyjności został zaprojektowany w formie prostej bryły okrytej szklaną elewacją. Znajduje się w nim mini huta szkła, piec ceramiczny, laboratoria, pracownie z zapleczem technicznym: ceramiczna i szklarska. Są też pracownie grafiki, architektury wnętrz, rzeźby, ceramiki, projektowania. Część pracowni jest półotwarta aby można było podejrzeć artystów przy pracy. Na wyższych poziomach budynku znajdują się sale seminaryjne (w tym duża sala na 150 osób) i sale dydaktyczne. Swoje miejsce znalazła tu także dostępna dla gości z zewnątrz galeria sztuki, której działalność zainaugurowała wystawa plakatów Eugeniusza Geta Stankiewicza ze zbiorów Muzeum ASP.

Budowa Centrum Sztuk Użytkowych. Centrum Innowacyjności trwała dwa lata, a jej całkowita wartość to 53 mln zł. Większość kosztów inwestycji – 38 mln zł – pokryła unijna dotacja przekazana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach POIiŚ.

Jak powiedział Minister Zdrojewski, Polska znajduje obecnie na półmetku inwestycji w szkolnictwo artystyczne.

Inwestycje na niektórych uczelniach artystycznych zostały już ukończone, jak ASP w Gdańsku, na innych się rozpoczynają jak w Warszawie, jeszcze inne są tuż przed zakończeniem, jak ASP w Łodzi czy Krakowie.

Dotacje w Infrastrukturę szkolnictwa artystycznego podlegającego Ministrowi Kultury, pochodzą przede wszystkim z Priorytetu XI Kultura i dziedzictwo kulturowe Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Do tej pory podpisano 27 umów o dofinansowaniu, o łącznej wartości projektów przekraczającej 825 mln zł.

Nowy budynek ASP we Wrocławiu – Centrum Sztuk Użytkowych. Centrum Innowacyjności
Projekt: Tomasz Głowacki, Pracownia Architektury Głowacki
Otwarcie: 10 grudnia 2012 r.
Wrocław

Dodaj komentarz