• 2013-01-12

Premiera rekonstrucji filmu Wodzirej

14 stycznia w warszawskim kinie Kultura będzie miała miejsce uroczysta premiera zrekonstruowanego cyfrowo filmu Wodzirej Feliksa Falka. Gośćmi specjalnymi pokazu będą: Feliks Falk, Jerzy Stuhr i Andrzej Wajda, a także Michał Tarkowski, Sawa Kwaniewska i Ryszard Chutkowski.

 „Wodzirej”, reż. Feliks Falk - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

„Wodzirej”, reż. Feliks Falk - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

Polska lat 70. Dla Lutka Danielaka, prowincjonalnego konferansjera, poprowadzenie balu z okazji otwarcia nowego hotelu oznacza zawodowy awans, przeskok do wyższej ligi. Jego atutem na tle starszych i bardziej doświadczonych kolegów jest wiek, zwłaszcza, że pomoc obiecuje stawiający na młodych dyrektor domu kultury. Jednak Lutek na wszelki wypadek postanawia pozbyć się konkurencji. Cel uświęca (wszelkie) środki: seks w zamian za kompromitujce kolegę informacje, stręczenie własnej dziewczyny, zdrad przyjaciela. I zostaje osiągnięty, ale za cenę tak wysoką, że prowokuje pytanie, czy było warto ją zapłacić.

Wodzirej, to jeden z najważniejszych filmów Kina Moralnego Niepokoju. Wielka kreacja Jerzego Stuhra, któremu udało się sprawić, że postawa bezwzględnego karierowicza Lutka Danielaka mimo wszystko budzi sympatię.

Wodzirej, to kolejne arcydzieło polskiej kinematografii, które otrzymuje szansę na nowe życie w świecie wspóczesnych technologii. Rok 2012 w historii Projektu KinoRP by rekordowy nowe, cyfrowe kopie najwyższej jakości zyskało kilkadziesiąt filmów, w tym m.in. Panny z Wilka, Rejs, Człowiek z żelaza, Dolina Issy, Ucieczka z kina Wolność, Życie rodzinne.

Projekt KinoRP to przedsięwzięcie zainicjowane w roku 2008 przez firmę KPD i koordynowane przez Cyfrowe Repozytorium Filmowe, którego partnerami są obecnie: Studio Filmowe KADR, Studio Filmowe TOR, Studio Filmowe ZEBRA, Chimney Pot, Yakumama Film, Studio Filmowe TPS, FIXAFILM, Sound Place, Strefa Dźwięku, ProSound Studio, Radosław Skłodowski, BTI Studios.

Projekt KinoRP honorowym patronatem obj Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

Wodzirej, reż. Feliks Falk
Uroczysta premiera: 14 stycznia 2013 roku, godz. 20.00
Kino Kultura w Warszawie

Dodaj komentarz