• 2013-01-12

Bracia Oleś i Theo Jörgensmann we Wrocławiu

20 stycznia w Centrum Kultury Agora we Wrocławiu wystąpią bracia Oleś oraz oraz Theo Jörgensmann. Najnowsze nagranie tria zatytułowane Transgression ma się ukazać nakładem HatHut Records w styczniu 2013 roku.

Bracia Oleś i Theo Jörgensmann (źródło: materiały prasowe)

Bracia Oleś i Theo Jörgensmann (źródło: materiały prasowe)

Theo Jörgensmann to niemiecki klarnecista, uznawany za najwybitniejszego instrumentalistę europejskiego free jazzu, jeden z twórców współczesnego brzmienia jazzowego klarnetu, zaliczanego obok Erica Dolphy i Jimmy’ego Giuffre do najbardziej znaczących klarnecistów w historii jazzu w Europie.

Bracia – Marcin Oleś (kontrabas) i Bartłomiej Oleś (perkusja) – to rytmiczna wizytówka polskiej muzyki improwizowanej. Od ponad dziesięciu lat tworzą autorską muzykę, której głównym punktem odniesienia jest jazz. Są twórcami autorskich projektów oraz towarzyszą wielu sławnym jazzmanom z całego świata tworząc rytmiczny dream team. Na liście ich współpracowników pojawiają się nazwiska Williama Parkera, Kenny’ego Wernera, Hamida Drake’a, Davida Murraya, Roba Browna, Kena Vandermarka, Chrisa Speeda, Erika Friedlandera, Mathew Shippa, Rudiego Mahalla, Andrzeja Przybielskiego i wielu innych. Bracia Oleś Odnajdują wciąż nowe sposoby na przełamanie stereotypów, udowadniając, że kontrabas i perkusja wystarcza, by stworzyć muzykę kompletną, pełną energii i niespotykanych brzmień.

Muzycy spotkali się w trio m.in. przy rejestracji materiału na płytę Miniatures, która ukazała się w 2003 roku. Od tego czasu dyskografia tria powiększyła się o kolejne trzy albumy Directions (Fenommedia 2005), Live in Poznań (Fenommedia 2007), Alchemia (HatHut 2008).

Bracia Oleś i Theo Jörgensmann
20 stycznia 2013 roku
Centrum Kultury Agora we Wrocławiu

Dodaj komentarz