• 2013-01-11

Zofia Chomętowska – premiera filmu Ja kinuję

17 stycznia w Kinie Iluzjon w Warszawie odbędzie się premiera filmu pt. Ja kinuję – unikatowy materiał filmowy Zofii Chomętowskiej – ikony polskiej fotografii pierwszej połowy XX wieku. Film z końca lat 20-tych odsłania fragmenty z prywatnego życia jej rodziny i przyjaciół.

Zofia Chomętowska, „Ja kinuję”, kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zofia Chomętowska, „Ja kinuję”, kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Film to wyjątkowy 27 minutowy montaż archiwalnego materiału filmowego, wg koncepcji Karoliny Puchały-Rojek, z komentarzem literackim Mikołaja Łozińskiego i muzyką Kapeli ze wsi Warszawa. Materiał ten, podobnie jak sam fakt kręcenia filmów przez Chomętowską pozostawał nieznany, choć ta jedna z najważniejszych polskich fotografek pierwszej połowy XX wieku, na wystawie w Poznaniu w 1929 roku, debiutowała nie pokazem zdjęć a filmem.

Nietypowa taśma Pathé Baby z perforacją w środku, zdigitalizowana i zmontowana z inicjatywy Fundacji Archeologia Fotografii, odkrywa fenomenalne i unikalne zdjęcia z prywatnego życia Chomętowskiej, z Porochońska – miejsca jej urodzenia, z warszawskiej Królikarni, Wenecji i Tunezji. W filmie obok samej Chomętowskiej pojawia się jej mąż Jakub (prawdopodobnie też autor wielu ujęć), Izabella Radziwiłł, gen. Carton de Wiart, Jadwiga Tereszczenko, Józef Haller, Michał Pawlikowski i wiele innych znanych osób. Film jest wyjątkowym zapisem ówczesnego krajobrazu Polesia oraz życia jakie prowadziła, należąca do rodziny szlacheckiej, Zofia Chomętowska.

Produkcja filmu: Fundacja Archeologia Fotografii, 2012, 27 minut
Tekst literacki: Mikołaj Łoziński, czyta: Julia Staniszewska
Koncepcja: Karolina Puchała-Rojek
Montaż: Marek Wlezień,
Oprawa dźwiękowa: Joanna Fidos
Muzyka: Kapela ze Wsi Warszawa
Konserwacja taśmy i nadzór nad digitalizacją: Monika Supruniuk
Edycja cyfrowa obrazu: Stanisław Jarmoła, Piotr Hyłwa
Digitalizacja: Telewizja Polska SA, Ośrodek Dokumentacji i Zbiorów Programowych

Zofia Chomętowska, Ja kinuję
Premiera: 17 stycznia 2013 roku, godz. 19.45
Kino Iluzjon
ul. Narbutta 50a
Warszawa

Dodaj komentarz