• 2013-01-10

Philippe Falardeau z nowym filmem

1 lutego na ekrany kin wchodzi film Pan Lazhar. Film Philippe Falardeu to subtelny, pełen humoru i ciepła portret skromnego człowieka. Jest adaptacją sztuki Évelyne de la Cheneliè pod tym samym tytułem.

„Pan Lazhar”, reż. Philippe Falardeau - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

„Pan Lazhar”, reż. Philippe Falardeau - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

Algierski imigrant, Bahir Lazhar, trafia do szkoły podstawowej w Montrealu, aby zastąpić tragicznie zmarłego nauczyciela, który był bardzo lubiany przez swoich podopiecznych. Mężczyzna niezwykle angażuje się w swoją pracę. Pomimo różnic kulturowych oraz trudności w zaadaptowaniu się do systemu szkolnego, stara się pomóc dzieciom poradzić sobie ze stratą i wyjść z traumy. Jednocześnie sam musi otrząsnąć się z własnej tragedii.

Chciałem zrobić film, w którym główny bohater jest imigrantem, a także przyjrzeć się, kim jesteśmy, ale z jego punktu widzenia. Myślę, że to niesamowity sposób, żeby spojrzeć, gdzie jesteśmy jako społeczeństwo, jako grupa, jako ludzie, spojrzeć na nas z punktu widzenia kogoś, kto pochodzi z innej kultury.

Philippe Falardeau, reżyser

W filmie Pan Lazhar występują: Mohamed Fellag, Sophie Nelisse, Emilien Neron, Marie-Eve Beauregard,Vincent Millard, Seddik Benslimane.

Philippe Falardeau – urodzony w Hull, w Quebecu. Kanadyjski reżyser i scenarzysta. Po studiach politologicznych i stosunkach międzynarodowych został wybrany jako uczestnik popularnego serialu telewizyjnego, w ramach którego wziął udział w podróży po świecie realizując filmy krótkometrażowe. Po tym doświadczeniu zajął się realizacją filmów pełnometrażowych. W jego dorobku znajdują się cztery fabuły: Pan Lazhar (2011), To nie ja, przysięgam! (2008), Kongorama (2006) i La Moitie gauche du frigo (2000).

Pan Lazhar, reż. Philippe Falardeau
Premiera: 1 lutego 2013 roku
Dystrybucja: Vivarto

Dodaj komentarz