• 2013-01-10

Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji – nabór filmów do konkursu

Od 5 kwietnia do 31 maja potrwa konkurs polskich filmów animowanych w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA. Animation Across Borders ogłosił nabór do konkursu.

„Słońce”, reż. Julian Józef Antonisz - kadr z filmu (źródło: matariały prasowe)

„Słońce”, reż. Julian Józef Antonisz - kadr z filmu (źródło: matariały prasowe)

Konkurs odbędzie się w kilkunastu ośrodkach (kinach, domach kultury) na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Lista miast uczestniczących w projekcie będzie dostępna od 15 stycznia 2013 roku na stronie: www.polskaanimacja.pl

Jedynymi Jurorami w konkursie będą widzowie uczestniczący w projekcjach konkursowych. Laureaci konkursu zostaną wyłonieni na podstawie procentowej liczby głosów oddanych przez widzów uczestniczących w projekcjach.  Nagroda Publiczności w każdej z kategorii jest jedyną nagrodą przyznawaną w ramach festiwalu O!PLA.

Do konkursu przyjmowane są filmy animowane skierowane do młodzieży i widzów dorosłych, zrealizowane po 1 stycznia 2011 roku, w dowolnej technice animacyjnej (w tym filmy kombinowane posiadające co najmniej 50% sekwencji animowanych), o czasie trwania nie dłuższym niż 30 minut (włącznie z napisami końcowymi).

Film może być zgłoszony do konkursu O!PLA tylko w jednej z trzech kategorii: Studyjnej, Szkolnej, Off. Termin zgłaszania filmów oraz dostarczenia ich do Organizatora upływa 15 lutego 2013 roku.

„Ocena”, reż. Leszek Komorowski - kadr z filmu (źródło: matariały prasowe)

„Ocena”, reż. Leszek Komorowski - kadr z filmu (źródło: matariały prasowe)

Celem projektu jest nie tylko jak najszersza prezentacja i promocja współczesnej polskiej animacji, ale także wskazanie jej związków z tzw. Polską Szkołą Animacji, stanowiącą dla dzisiejszych twórców źródło nauki, a niejednokrotnie także twórczej inspiracji. Trudno wyobrazić sobie lepszych patronów pierwszej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji, niż Jan Lenica i Walerian Borowczyk, od których zaczyna się tzw. nurt autorski w polskim filmie animowanym.

To właśnie twórczość filmową m.in. tych dwóch artystów przypomniana zostanie w ramach dwuczęściowego przeglądu 55-lecie Studia Miniatur Filmowych z Warszawy. W programie przeglądu znajdą się najważniejsze dzieła skierowane do widzów dorosłych z ponad półwiecznej historii Miniatur.

Współczesną polską animację reprezentować będzie z kolei Monika Kuczyniecka, autorka znakomitych plastelinowych animacji, m.in. popularnych i nagradzanych teledysków dla Czesław Śpiewa, Dagadana, Bajzel, Voo Voo.

W programie znalazły się także zestawy najnowszych polskich animacji dla dzieci, oraz klasyczne bajki ze Studia Miniatur Filmowych.

Ambicją festiwalu O!PLA jest dotarcie do jak największej ilości odbiorców, głównie (ale nie tylko) mieszkańców mniejszych miast, którzy z różnych powodów nie mogą pozwolić sobie na uczestnictwo w dużych festiwalach, a przez to nie mają szans na kontakt z wyjątkową i fascynującą sztuka animacji.

Konkurs Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA
Od 5 kwietnia do 31 maja 2013 roku
Nabór filmów: do 15 lutego 2013 roku
Organizator: Animation Across Borders

Dodaj komentarz