• 2013-01-10

Martha Rosler w Warszawie

11 stycznia w Budynku Laboratorium CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie Martha Rosler wygłosi wykład pt. Adventures In and Outside the Institution w ramach trzyletniego projektu Postdokument.

Martha Rosler, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Martha Rosler, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Martha Rosler – wybitna amerykańska artystka i teoretyczka sztuki; w swojej praktyce artystycznej posługuje się fotografią i filmem, tworzy instalacje, nieobce są jej również formy działań performatywnych. Sztuka Rosler oscyluje wokół kwestii polityki, ale widzianej przez pryzmat doświadczenia codzienności. W uznanych już za klasyczne pracach wątki feministyczne (Semiotics of the Kitchen, 1974-5; Beauty Knows No Pain,1966-72) i społeczne (The Bowery in Two Inadequate Descriptive Systems, 1974) przenikają się z antywojennymi (Vietnam War, 1967-72; War in Iraq, 2004).

Rosler nie stroni również od refleksji na temat instytucji sztuki (The Martha Rosler Library). W ostatnich działaniach coraz częściej otwarcie angażuje się w bieżącą politykę, aktywnie wspiera ruchy alterglobalistyczne i antykapitalistyczne. W jej dorobku oprócz licznych wystaw i szeroko dyskutowanych tekstów krytycznych i teoretycznych istotna jest także działalność edukacyjna, obejmująca już kilka pokoleń twórców i aktywistów. Rosler przez trzydzieści lat była profesorem na Rutgers University, wykładała też na uczelniach kanadyjskich i europejskich. W listopadzie 2012 r. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku (MoMA) otworzyła swoją pierwszą wystawę indywidualną Meta-Monumental Garage Sale.

Kuratorzy: Adam Mazur, Kaja Pawełek

Martha Rosler, Adventures In and Outside the Institution
W ramach trzyletniego projektu Postdokument
Wykład odbędzie się 11 stycznia 2013 roku o godzinie 18.00
Budynek Laboratorium CSW Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2
Warszawa

Dodaj komentarz