• 2013-01-10

Jacek Malinowski Artysta Obecny

10 stycznia w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu odbędzie się otwarte spotkanie z Jackiem Malinowskim – artystą biorącym udział w wystawie Take 5. Spotkanie zainicjuje nowy cykl – Artysta Obecny – w ramach tegorocznej odsłony PRZEprojektu.

Jacek Malinowski, „Nosferatu – dyktator lęku” (Berlin), 2011, kadr z wideo, wideo 30’, dzięki uprzejmości artysty (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jacek Malinowski, „Nosferatu – dyktator lęku” (Berlin), 2011, kadr z wideo, wideo 30’, dzięki uprzejmości artysty (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jacek Malinowski – ur. w 1964 roku, studiował rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i sztuki wizualne na Mason Gross School of the Arts/Rutgers University, USA. Mieszka i pracuje w Warszawie.  Pokazywany w ramach wystawy Take 5 dwuczęściowy film artysty Nosferatu. Dyktator lęku był inspirowany wielkimi ikonami kina, takimi jak Drakula Brama Stokera, Nosferatu. Symfonia horroru F.W. Murnaua (1922) i Nosferatu. Wampir Wernera Herzoga (1979). Pomimo że Malinowski używa technik tradycyjnych dla horrorów, które od czasu do czasu wywołują uśmiech na twarzach publiczności, figura mrocznej współczesności staje się tu wstrząsającym symbolem potencjalnego zła w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. W Symulacji natomiast artysta wnika w sferę prywatną pewnego małżeństwa, które grane jest przez profesjonalnych aktorów. Mężczyzna opiekuje się troskliwie kobietą, która z niewiadomych powodów znieruchomiała w skurczu. Artysta przeprowadza z nimi wywiad w stylu Cinéma Vérité i powoduje tym samym zaskakujący zwrot w filmie: poruszające emocjonalnie obrazy troski i miłości przechodzą na dalszy plan, w centrum uwagi stają natomiast pytania o wojeryzm oraz wzajemne uzależnienie.

Artysta Obecny – to cykl spotkań bezpośrednio angażujących artystów do przybliżenia własnej twórczości, swojego warsztatu pracy, inspiracji, doświadczeń i poszukiwań. Autokomentarz pozostaje tutaj elementarnym źródłem informacji o zjawiskach artystycznych, przełamującym barierę pomiędzy artystą a widzem/odbiorcą. Tytuł cyklu bezpośrednio odnosi się do wystawy Mariny Abramović w nowojorskim Museum of Modern Art (2010), gdzie przez trzy miesiące artystka przesiadywała bez ruchu na krześle, nawiązując jedynie kontakt wzrokowy z przysiadającymi się do niej zwiedzającymi. W rezultacie wytwarzały się niezwykle spontaniczne relacje pomiędzy artystką a widzem, nieosiągalne – wydawać by się mogło – w zwykłym, galeryjnym obcowaniu z obiektem artystycznym.

Jacek Malinowski
Cykl Artysta Obecny
Spotkanie odbędzie się 10 stycznia 2013 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
ul. Wały gen. Sikorskiego 13
Toruń

Dodaj komentarz