• 2013-01-10

Ćwiczenia z (re)produkcji w Łodzi

11 i 12 stycznia w Muzeum Sztuki ms2 w Łodzi odbędzie się festiwal Ćwiczenia z (re)produkcji. Wystawa Korespondencje, puste sale wystawiennicze, klatka schodowa, kawiarnia, a nawet hol, wkrótce cała przestrzeń ms² ożyje. Budynek XIX-wiecznej tkalni, z surowymi ceglanymi ścianami wypełni ruch. Tancerze, muzycy, performerzy i artyści w ramach festiwalu Ćwiczenia z (re)produkcji zamienią Muzeum w salę ćwiczeń, w której będą badać granice między ruchem-pracą, ruchem-wypoczynkiem, ruchem-zabawą.

Discoteca Flaming Star, „Właściwie 12 razy Alissa”, performans, 2010-2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Discoteca Flaming Star, „Właściwie 12 razy Alissa”, performans, 2010-2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Ćwiczenia z (re)produkcji, łączący sztuki wizualne i performatywne, organizowany jest w ms² 11 i 12 stycznia we współpracy z Kunsthaus (Miejską Galerią Sztuki Współczesnej) w Dreźnie. Organizatorzy stawiają sobie pytanie: co ruch-praca oznacza dziś i czy zawsze musi wiązać się z produkcją, a może reprodukcją? Punktem wyjścia jest tutaj postać Katarzyny Kobro i jej koncepcje na temat pojęcia ruchu i efektywnego organizowania życia codziennego człowieka. W ramach dwóch dni festiwalu przewidziano 8 performansów z udziałem międzynarodowych artystów, 2 wykłady oraz 19 projekcji filmowych. Wszystkie filmy zostaną zaprezentowane w Łodzi po raz pierwszy – trzy spośród nich pochodzą z kolekcji Muzeum Sztuki.

Wydarzenia będące częścią festiwalu zaplanowano w różnych, czasem nietypowych miejscach ms²: w pustych salach wystawienniczych, przestrzeni wystawy Korespondencje, w kawiarni, czy holu. Jedna z projekcji będzie miała miejsce w galerii handlowej Manufaktury. Trwający około 50 minut film Erika van Lieshouta pt. Zamówienie, pokazywany będzie w pętli, w specjalnie do tego celu zaaranżowanej przestrzeni sklepu na pierwszym piętrze, nieopodal rotundy. Film dotyczy centrum handlowego w Rotterdamie i dokumentuje pewien eksperyment holenderskiego artysty. Erik van Lieshout postanowił w niewynajętej przestrzeni handlowej otworzyć swój sklep, ale zamiast sprzedawać zwyczajne produkty, sprzedawał swoją pracę: przede wszystkim rozmawiał z ludźmi. Wynajmowana przez niego przestrzeń stała się zatem miejscem spotkań, niemal centrum kultury, a sam Lieshout dla niektórych osób także kimś w rodzaju terapeuty.

Artyści i badacze biorący udział w projekcie: Absalon, Agata Bielska, Yael Davids, Discoteca Flaming Star, William Forsythe, FORT, Maaike Gouwenberg, Judith Hopf & Henryk Olesen, Alicja Karska & Aleksandra Went, Ali Kazma, Joachim Koster, Wojciech Kosma, Igor Krenz, les gens d’Uterpan, Erik van Lieshout, Kirsten Maar, Dora Maurer, Kelly Nipper, Bettine Nürnberg & Dirk Peuker, Pracownia Fizyczna, Julika Rudelius, Claudia Schötz & Hannes Broecker, Tamás St. Auby, Union Gaucha Productions (Karin Schneider & Nicolás Guagnini), Monika Zawadzki, Katarina Zdjelar.

Pierwszego dnia festiwalu o godzinie 16.30 odbędzie się performans izraelskiej artystki Yael Davids, którego tematem będzie powtarzalność gestów i ograniczenia ruchu, wynikające z konstrukcji i możliwości ludzkiego ciała. Pojawi się w nim symboliczny motyw malowania tafli szkła na biało i czarno. Także w piątek o godzinie 19.00 na parterze ms² wystąpi grupa Pracownia Fizyczna ze spektaklem a3. Choreografię spektaklu przygotował Jacek Owczarek, a kostiumy zaprojektowała Zuzanna Markiewicz. Tancerze wejdą w relację z przestrzenią galerii na parterze w ms2, będą badać relacje pomiędzy ciałem, a geometrycznie podzieloną sceną, matematyczną mapą sześcianu. Fizyczność i płynny, miękki ruch zderzą się tutaj z abstrakcyjną przestrzenną konstrukcją spektaklu.

Jednym z performansów, jakie odbędą się w sobotę będzie Low lid w wykonaniu grupy FORT (godzina 16.00). Anna Jandt, Jenny Kropp i Alberty Niemann tworzące kolektyw po zaaplikowaniu sobie leku o działaniu nasennym na ok. 3 godziny położą się i usną w przestrzeni wystawy Korespondencje. Praca ta będzie niejako odwrotnością akcji studentów Tadeusza Kantora, którzy okupowali salę wystawową podczas obrad jury IV Sympozjum i Wystawy Złote Grono w Zielonej Górze w 1969 roku pod hasłem My nie śpimy. Performans jest także zaprzeczeniem wymaganej przez ten gatunek sztuki aktywności – zamiast pracy-ruchu, publiczność zobaczy bezruch śpiących postaci.

Ćwiczenia z (re)produkcji
Początek festiwalu: 11 stycznia 2013 roku, godz. 16.00
Festiwal potrwa do 12 stycznia 2013 roku
Muzeum Sztuki ms2
ul. Więckowskiego 36
Łódź

Dodaj komentarz