• 2013-01-09

Andrzej Strumiłło i jego rysunkowy zwierzyniec

Od 10 stycznia w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie można oglądać wystawę rysunków Andrzeja Strumiłły pt. Koń, Ptaki i Zwierzęta.

Wystawa Andrzej Strumiłło, „Koń, Ptaki i Zwierzęta”, Muzeum Łowiectwa i jeździectwa w Warszawie, zaproszenie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Andrzej Strumiłło, „Koń, Ptaki i Zwierzęta”, Muzeum Łowiectwa i jeździectwa w Warszawie, zaproszenie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Strumiłło urodził się w Wilnie w 1928 roku. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego, a także na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w roku 1950 uzyskał dyplom. Pracuje w dziedzinie malarstwa, rysunku, grafiki książkowej, plakatu, rzeźby, wystawiennictwa, scenografii i fotografii. Licznie wystawiał swoje prace w Polsce oraz całym świecie, m.in. w Pekinie, Hanoi, New Delhi, Ułan Bator, Tokio. Wykładał malarstwo i historię sztuki na kilku uczelniach. Odbył liczne podróże do krajów azjatyckich.

W latach 1982 -1984 prowadził Pracownię Grafiki w Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Opracował wiele różnorodnych wydań książkowych. Działał na rzecz ochrony przyrody i dóbr kultury ojczystej. Otrzymał szereg nagród, odznaczeń i orderów, m.in. złotego medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz tytuły Honorowego Obywatela Miasta Suwałk i Ambasadora Kultury Podlasia. Obecnie zamieszkały w Maćkowej Rudzie w województwie podlaskim.

Organizatorzy: Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie, Wydawnictwo Edyty Wittchen

Andrzej Strumiłło,  Koń, Ptaki i Zwierzęta
Wernisaż: 10 stycznia 2013 roku
Wystawę można oglądać do 28 marca 2013 roku
Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa
ul. Szwoleżerów 9
Warszawa

Dodaj komentarz