• 2013-01-08

Bogdan Gorczyca i jego Stary Świat

Od 4 stycznia w Galerii Schody w Warszawie można oglądać wystawę malarstwa Bogdana Gorczycy pt. Stary Świat.

Bogdan Gorczyca, „Technokracja” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bogdan Gorczyca, „Technokracja” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bogdan Gorczyca w średniego rozmiaru akrylowych i olejnych obrazach na płótnie oferuje nowoczesne spojrzenie na stan ludzkości przez emocjonalność absorbującego pigmentu i gestu malarskiego. Meandrujące abstrakcje w przebraniu jeżyn lub węży wyrytych w gęstniejącym impasto zapewniają odczucie kapiącej mgły i pół- matowej atmosferycznej mieszanki powodujące w umyśle ludzkim uczucie spokoju. W niektórych figuratywnych pracach wyłaniają się szkice sylwetki, nadając dziełu odczucie z pierwotnej mistyki i grafiki.

Pejzaż jest również odniesieniem, chociaż prace posiadają mniejszą ilość masy ziemi a więcej liryzmu i furii muzyki, literatury oraz poezji z której autor czerpie inspiracje. Zainteresowanie naturą ludzką od okresu starożytnej cywilizacji do współczesności, ukazane w tych dziełach jest sondą z pełnego zakresu metafizyczności ludzkości oraz osiągnięcia tego co Włoski krytyk Daniel Buso nazwał radiografią ludzkiego umysłu . Bogdan Gorczyca wystawia swoje prace w wielu europejskich miastach, a od 2012 jest związany z Agora Gallery w Nowym Jorku.

Bogdan Gorczyca (ur. 1966) to polski artysta od lat poszukujący różnych form wyrazu jako: malarz, rzeźbiarz, grafik, fotograf i poeta. Wyrażanie własnego stanu duchowego i emocjonalnego to najważniejsze aspekty jego twórczości. Ekspresja i indywidualizm w odczytywaniu otaczającej rzeczywistości cechuje większość jego prac. Od lat prowadzi własną pracownię artystyczną. Wystawiał swoje prace w Polsce i za granicą, głównie we Włoszech, a ostatnio współpracuje z Galerią Agora w Nowym Jorku. Pracuje również z młodzieżą jako instruktor w Domu Pracy Twórczej. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Współpracował w sferze artystycznej z takimi miesięcznikami, jak Ekoświat i Dzikie Życie. Był członkiem Movimento Internazionale ‘Cento e Piu Artisti Uniti Per il Mondo (Międzynarodowego Ruchu Stu i Więcej Artystów Zjednoczonych Na Świecie).

Bogdan Gorczyca, Stary Świat
Wernisaż: 4 stycznia 2013 roku
Wystawa potrwa do 16 stycznia 2013 roku
Galeria Schody
ul. Nowy Świat 39
Warszawa

Dodaj komentarz