• 2013-01-05

Konkurs Film Spring Open Previs

Do 31 marca można zgłaszać projekty do konkursu Film Spring Open Previs, którego organizatorem jest Fundacja Film Spring Open.

„Film Spring Open Previs” - logo (źródło: materiały prasowe)

„Film Spring Open Previs” - logo (źródło: materiały prasowe)

Czterdziestoletnie doświadczenie Sławomira Idziaka zarówno w zawodzie filmowca jak i wykładowcy przekonały go, że w świecie filmu tradycyjna edukacja nie nadąża za dynamicznymi zmianami. Stworzył Fundację Film Spring Open – instytucję nastawioną na przyszłość branży, miejsce, gdzie nie tylko dyskutuje się o przyszłości kina, ale także realizuje projekty w nowych technologiach.

Film Spring Open proponuje realizację filmu fabularnego w nowym ekonomicznym systemie produkcji.

Światem wstrząsają kryzysy, produkcją przemysłową rządzi optymalizacja kosztów, cięcia budżetowe wprowadzają rządy państw. Tymczasem w świecie filmu nadal wydaje się dużo za dużo pieniędzy. Rewolucja technologiczna nie miała (albo ma mały) wpływ na system produkcji filmowej, chociaż powinna zwiększyć jego efektywność. Wierzymy, że nasz projekt może spowodować istotne oszczędności, a tym samym za tą samą ilość pieniędzy uda się wyprodukować więcej filmów.
– Sławomir Idziak.

Początkiem zmian jest nowa forma selekcji pomysłów na film fabularny – w oparciu o Previs czyli materiał audiowizualny prezentujący roboczą wersję przyszłego filmu.

Idea konkursu na Previs powstała z przekonania, że dużo lepiej niż tradycyjnie stosowany scenariusz zobrazuje on fabularny przebieg przyszłego filmu, jego plan oraz wizję artystyczną twórcy. Jury konkursu mając świadomość, że nie ocenia skończonych filmów, podejmie decyzję, który z nich będzie realizowany już profesjonalnie w nowym ekonomicznym modelu produkcji. Początek zdjęć planuje się rozpocząć na Plenerach Film Spring Open w maju 2013 roku.

Inicjatywę popiera szerokie grono partnerów, które wejdzie w skład Jury konkursu: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Narodowy Instytut Audiowizualny, Krakow Film Commission, Media Desk Polska, Agencja Filmowa TVP, Orange Polska, CD Projekt (cdp.pl), Platige Image oraz Wydział Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego.

Konkurs Film Spring Open Previs
Od 24 listopada 2012 roku do 31 marca 2013 roku
Fundacja Film Spring Open
Warszawa

Dodaj komentarz