• 2013-01-05

Najnowszy film Cristiana Mungiu w kinach

1 marca do kin wchodzi film Za wzgórzami, najnowszy, obsypany nagrodami obraz Cristiana Mungiu, autora 4 miesięcy, 3 tygodni i 2 dni.

„Za wzgórzami”, reż. Cristian Mungiu - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

„Za wzgórzami”, reż. Cristian Mungiu - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

Za wzgórzami, to obsypany nagrodami najnowszy film autora 4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni.

Film opowiada historię dwóch młodych dziewczyn, które wychowały się razem w sierocińcu, a teraz spotykają się po kilku latach niewidzenia. Voichita postanawia zostać zakonnicą w niewielkim prawosławnym klasztorze, by osiągnąć upragniony spokój. Alina chce wyrwać ją ze skostniałego środowiska. Jej determinacja i miłość przechodzi w szaleństwo uznane za opętanie.

To historia o uczuciu czystym, miłości niespełnionej, szalonej, pełnej poświęceń. Za wzgórzami potwierdza talent Mungiu, pokazuje też nadal świetną kondycję rumuńskiego kina.

W filmie zobaczyć będzie można takich aktorów jak: Cosmina Stratan, Cristina Flutur, Valeriu Andriuţă, Dana Tapalaga, Cătălina Harabagiu, Gina Tandura, Vica Agache, Nora Covali.

Jury tegorocznego canneńskiego festiwalu doceniło film Mungiu za najlepsze kreacje aktorskie Cosminy Stratan i Cristiny Flutur. Film otrzymał także nagrodę za najlepszy scenariusz, który napisany został przez Cristiana Mungiu na podstawie książki Tatiany Niculescu Bran.

Obraz jest oficjalnym kandydatem Rumunii do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny podczas 85. ceremonii wręczenia Oscarów.

Za wzgórzami, reż. Cristian Mungiu
Premiera: 1 marca 2013 roku
Dystrybucja; Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Dodaj komentarz