• 2013-01-05

Artist in Residence

20 stycznia w Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny w Warszawie odbędzie się koncert Agaty Igras-Sawickiej i Krzysztofa Herdzina w ramach cyklu Artist in Residence.

Agata Igras Sawicka (źródło: materiały prasowe)

Agata Igras Sawicka (źródło: materiały prasowe)

Artist in Residence to nowy cykl – projekt Fabryki Trzciny realizowany w Skwerze. Jego celem jest promowanie muzyki klasycznej w sposób łamiący przyjęte konwenanse

Koncept Artist in Residence daje pomysłodawczynią – Kamie Grott i Agacie Igras-Sawickiej – możliwość realizacji własnych idei artystycznych.Muzyka pełni rolę wiodącą i naczelną w koncepcji, ale obok niej mogą pojawić się inne dziedziny sztuki na zasadzie uzupełnienia lub kontrastu. Ważnym elementem programu AiR w Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny będą zamówienia kompozytorskie promujące nową polską muzykę.

Każdy z koncertów prezentowanych w ramach cyklu odbywa się w innym składzie. Artystki do współpracy często zapraszają interesujących gości. W ramach koncertów można usłyszeć muzykę od barokowej, przez klasyczną, współczesną aż po jazz czy nawet muzykę sefardyjską, musical czy world music.Klasyka jednak pozostaje stałym i dominującym punktem cyklu Artist in Residence, jednak często w otoczeniu innych dziedzin sztuki i gatunków muzycznych.

Tym razem w karnawałowej odsłonie wystąpi Agata Igras-Sawicka z towarzyszeniem kompozytora, pianisty i aranżera – Krzysztofa Herdzina. W ich wykonaniu zabrzmią jazzujące kompozycje na flet i fortepian Mike’a Mowera oraz samego Krzysztofa Herdzina.

Agata Igras – Sawicka jest absolwentką Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, w klasie fletu prof. E. Dastych – Szwarc. Odbyła także studia podyplomowe w Królewskim Konserwatorium w Hadze, Holandii, w klasie fletu prof. Rien de Reede i Thies’a Roorda. Jest laureatką wielu konkursów muzyki solowej i kameralnej.

Doskonaliła swoje umiejętności pod kierunkiem Juliusa Bakera, Williama Bennett’a, Roberta Aitkena, Jean-Claude Gerarda, Emmanuela Pahud, Carlosa Bruneel, Patricii Morris oraz Roberta Dicka.

Współpracowała jako muzyk orkiestrowy oraz solistka z czołowymi polskimi orkiestrami m.in.: Polską Filharmonią Kameralną, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Wratislavia, Concerto Avenna, a także z orkiestrą Sinfonia Varsovia, gdzie przez kilka lat była pierwszą flecistką.

Występuje jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą, a także prowadzi aktywną działalność pedagogiczną.

Krzysztof Herdzin (źródło: materiały prasowe)

Krzysztof Herdzin (źródło: materiały prasowe)

Krzysztof Herdzin to urodzony w 1970 roku pianista , kompozytor , aranżer , dyrygent , producent płytowy oraz wykładowca akademicki. Jest w kraju jednym z nielicznych wszechstronnych artystów. Z sukcesem uprawia muzykę klasyczną , jazz i pop, a także jest jednym z cenionych i poszukiwanych aranżerów orkiestrowych i big-bandowych. Absolwent bydgoskiej Akademii Muzycznej (1993) w klasie fortepianu Katarzyny Popowej-Zydroń (nauczycielki Rafała Blechacza) , współpracownik działającej w Niemczech Fundacji Yehudi Menuhina Live Music Now. jest laureatem wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów. Dziewięciokrotnie był nominowany do nagród Fryderyka.

Artist in Residence
20 stycznia 2013 roku
Centrum Artystyczne Fabryka Trzciny w Warszawie

Dodaj komentarz