• 2013-01-04

Tomek Niewiadomski – druga odsłona Blue

Od 23 stycznia w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie będzie można oglądać drugą odsłonę wystawy Blue. Autorem fotografii jest Tomek Niewiadomski.

Tomek Niewiadomski, wystawa „Blue”, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tomek Niewiadomski, wystawa „Blue”, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

We wrześniu 2012 roku wystawa miała swoją premierę w Warszawie, wybór prezentowanych teraz w Krakowie fotografii będzie inny.

O nowej fali BLUE zbliżającej się do Krakowa Karolina Harazim pisze:

Projekt płynnie ewoluuje. Każda kolejna prezentacja BLUE jest inna, nowa, odmieniona. Akcenty i symbolika ciągle te same, a jednak inne… Nastrój ulega zmianie. W dotychczasowy puls BLUE wkracza nowy element: melancholia? W kojącym rytmie wdech-wydech, przypływ-odpływ – wyciszenie. Chwila refleksji. Kim jestem? Czego chcę? Co robię? Dlaczego?

O fotografiach Tomka Niewiadomskiego prezentowanych podczas premiery wystawy w Warszawie Magda Kownacka (F.A.I.T.) napisała:

(…) W fotografiach Tomka panuje cisza. Nawet kiedy ocean grzmi, nie słychać huku fal i przejmującego świstu wiatru. Jedyny dźwięk jaki możemy usłyszeć to tętno krwi buzującej w żyłach ludzi w stanie wzmożonego skupienia bądź koncentracji jakich wymaga obcowanie z żywiołem. W końcu nie żywioł wody jest bohaterem tych zamkniętych w fotografiach opowieści, a skonfrontowany z nim człowiek. (…)

Na krakowską odsłonę wystawy złożą się prace powstałe na przestrzeni lat 2003–2012, wykonane w unikatowej technice platinum/palladium. Stworzone w niej odbitki charakteryzują się nadzwyczajną jakością i trwałością oraz niezwykłymi, subtelnymi przejściami tonalnymi. Każda jest niepowtarzalna, jedyna w swoim rodzaju…

Tomek Niewiadomski urodził się w 1974 roku. Wiedzę i fotograficzne doświadczenie zdobywał w Australii, Polsce i Stanach Zjednoczonych. Jest uczniem Davida Michaela Kennedy’ego i Paula Aresu oraz absolwentem School of Fine Arts Photography w Sydney. Tomek Niewiadomski w swych fotograficznych projektach najczęściej pracuje w technice platinum/palladium. Brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych, m. in.: Nihon (wystawa indywidualna, 2008, Galeria 65 w Warszawie; Galeria Pauza w Krakowie), W.W.D.M.K.T.S.J.P.A.W.T.N. (zbiorowa wystawa fotografów Galerii 65, 2007, Królikarnia), Chiny Kraj Środka (wystawa indywidualna, 2006, Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie), Jedna pasja, dwie wizje (z Davidem Michaelem Kennedy’m, 2005, Fabryka Trzciny w Warszawie).

Tomek Niewiadomski, Blue
Wernisaż: 22 stycznia 2013 roku
Wystawa potrwa do 3 marca 2013 roku
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
ul. M. Konopnickiej 26
Kraków

Dodaj komentarz