• 2013-01-04

Swans wracają do Polski

16 marca w Klubie Stodoła w Warszawie wystąpi zespół Swans. Dzień wcześniej grupę będzie można zobaczyć w Krakowie w Klubie Kwadrat.

Swans (źródło: materiały prasowe)

Swans (źródło: materiały prasowe)

Michael Gira wzbudził niemałe poruszenie, ogłaszając w 2010 roku, że zespół Swans, po kilkunastu latach ciszy powróci na scenę.

Ten istniejący od wczesnych lat 80 amerykański zespół muzyczny od samych początków swej działalności wzbudzał wiele emocji wielokrotnie zmieniającą się stylistyką i dzikimi występami na scenie. Po wczesnych płytach utrzymujących się w stylu noise i industrial, zespół Swans przeniósł się na teren gotyckiego rocka, folk rocka, post rocka, art rocka i ambient.

W nowym składzie uderzają ze zdwojoną siłą. Michael Gira ze swą charyzmą doskonale akompaniuje się z dźwiękami gitary wydobywającymi się spod dłoni Normana Westberga, pulsującym basem w rękach Christophera Pravdica i hawajską gitarą Christoph’a Hahn’a, nadającą całości nowego charakteru. Phil Pulea przy perkusji i multiinstrumentalny Thor Harris często podwajają rytm, nadając tym samym wykonaniom Swans dodatkowego rozmachu.

Efektem pierwszej po dekadzie trasy koncertowej jest krążek We Rose from Your Bed with the Sun in Our Head. Płyta ta została wydana wyłącznie w 1000 kopiach, każda ręcznie podpisana przez leadera grupy. Była to zaledwie muzyczna przystawka do dania głównego, wchodzącej właśnie na rynek płyty The Seer. Ich nowy materiał i nowe brzmienie to doświadczenie transcendentalne, masochistyczne i wyzwalające za razem.

Swans
16 marca 2013 roku
Klub Stodoła w Warszawie

Dodaj komentarz