• 2013-01-04

(R)EWOLUCJE DIZAJNU – Ekosystemy miejskie i architektura dla zwierząt

14 stycznia o godz. 18.00 w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu odbędzie się spotkanie z dr Joanną Walewską pt. Co w mieście piszczy? Ekosystemy miejskie i architektura dla zwierząt.

Joanna Walewska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joanna Walewska (źródło: materiały prasowe organizatora)

(R)EWOLUCJE DIZAJNU – cykl spotkań kierujący uwagę w stronę przemian, jakim ulega dizajn. Obejmujący kontekst, w jakim funkcjonują projektanci, jak też odbiorcy ich pracy. Docierający do mniej widzialnych dziedzin dizajnu, obejmujących takie zagadnienia, jak kultura żywienia czy też potrzeby zwierząt w przestrzeni miejskiej. Razem z teoretykami i praktykami dizajnu bierzemy tez pod lupę również sam proces projektowania i jego założenia, w tym dążenie do zmiany rzeczywistości.

Co w mieście piszczy? Ekosystemy miejskie i architektura dla zwierząt

W ostatnich latach procesy urbanizacyjne powodują, że przedmieścia wchłaniają tereny wiejskie, które stanowiły środowisko naturalne wielu gatunków zwierząt. Jednak zauważalny jest również proces odwrotny, czyli synurbizacja polegająca na tym, iż wiele gatunków zwierząt zamieszkuje na stałe tereny miejskie, które są dla nich atrakcyjne ze względu na dostępność pożywienia, schronienia w okresie zimowym, mniejszą ilość naturalnych wrogów, czy polepszenie się jakości wód w rzekach. Przestrzeń miejska staje się interfejsem, który umożliwia kontakty pomiędzy jego ludzkimi oraz nie-ludzkimi mieszkańcami, dlatego chciałabym zastanowić się, w jaki sposób projektanci – często inspirując się formami naturalnymi – mogą przyczynić się do wspierania biologicznej różnorodności.

dr Joanna Walewska – pracuje jako asystentka na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej w Zakładzie Technologii Gier. Autorka rozprawy dotyczącej wczesnej grafiki komputerowej oraz rzeźby cybernetycznej, powstałej w Instytucie Filozofii UJ. Jest doktorantką w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie pracuje nad książką dotyczącą kulturowych odczytań fenomenów związanych z bioinżynierią oraz wizerunku naukowców w kulturze popularnej i tygodnikach opinii. Zainteresowana sztuką medialną, historią nauki i technologii, studiami nad obrazem (visual studies) oraz animal studies.

Co w mieście piszczy? Ekosystemy miejskie i architektura dla zwierząt
Prowadzenie: Joanna Walewska
14 stycznia 2013 r., godz. 18.00
Galeria Miejska Arsenał
Poznań

Dodaj komentarz