• 2013-01-04

Ruszył monitoring rynku IWP

Ruszyła kolejna edycja monitoringu rynku Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, której celem jest wyłonienie produktów i usług, które będą nominowane do konkursu Dobry Wzór 2013.

Monitoring rynku IWP 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Monitoring rynku IWP 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Do monitoringu można zgłaszać dobrze i ciekawie zaprojektowane produkty lub usługi, które zostaną poddane ocenie ekspertów Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

Monitoring to projekt, dzięki któremu projektant może dowiedzieć się, jaki jest poziom wzornictwa jego produktów. Udział w nim, to szansa na wyróżnienie firmy i udział w dwudziestej jubileuszowej edycji konkursu Dobry Wzór 2013. To również szansa, aby produkt znalazł się w bazie wiedzy o stanie wzornictwa na polskim rynku, tworzonej przez IWP w celu śledzenia rozwoju polskiego rynku.

Obecnie prowadzone są prace przez badaczy rynku oraz ekspertów wzornictwa, którzy oceniają zgłaszane produkty i usługi pod względem wielu parametrów wzorniczych (w tym ergonomii, czy adaptacji produktu do zmiennych potrzeb), ekonomicznych (cena, stosunek ceny do jakości, dostępność produktu dla odbiorcy) oraz wartości dodatkowych (między innymi oceniana jest tu innowacyjność, oryginalność czy komfort jaki produkt daje użytkownikowi).

Oceniane produkty i usługi są klasyfikowane do jednej z siedmiu sfer – czterech, które już występowały w poprzednich edycjach: domu, pracy, publicznej , usług oraz trzech nowych sfer: nowe technologie, grafika użytkowa i opakowania oraz nowe materiały produkcyjne. Monitoringowi nie podlega odzież i biżuteria (fashion).

Do monitoringu produkty i usługi są wybierane z rynku przez badaczy monitorujących wiele miejsc, w tym: internet, półki sklepowe, czy aktualności , ale produkty mogą zostać również zgłoszone bezpośrednio przez producentów czy dystrybutorów.

Do monitoringu można zgłaszać:

  • produkty wprowadzone w ciągu ostatnich 3 lat i obecne na rynku
  • usługi wprowadzone w ciągu ostatnich 3 lat i obecne na rynku

Monitoring rynku Instytutu Wzornictwa Przemysłowego
Start: styczeń 2013 r.

Dodaj komentarz