• 2013-01-04

Jerzy Michał Bożyk w Rotundzie

9 stycznia w Centrum Kultury Rotunda w Krakowie odbędzie się koncert Jerzego Michała Bożyka. Koncert będzie promował najnowszą płytę Drive. Gościnie zaśpiewa Magda Bożyk, bratanica artysty, wokalistka i zarazem producentka płyty.

Plakat koncertu promującego nową płytę „Drive" (źródło: materiały prasowe)

Plakat koncertu promującego nową płytę „Drive" (źródło: materiały prasowe)

Jerzy Michał Bożyk to krakowski piosenkarz i kompozytor – legenda wielu festiwali, koncertów i spotkań klubowych. Urodzony we Lwowie. Ukończył Liceum Muzyczne w Łodzi w 1959. Po jego ukończeniu rozpoczął współpracę z zespołami The Jazz Five Boys, Silver Jazz i Tiger Rag. Do 1976 koncertował na kontraktach w Czechosłowacji, Finlandii i Szwecji. W 1977 zdał państwowy egzamin piosenkarski u profesora Bardiniego. Następnie ukończył studia teatrologiczne na Uniwersytecie Łódzkim (laureat pierwszej nagrody Towarzystwa Kultury Teatralnej za pracę naukową). Wieloletni uczestnik Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy pod Baranami, Jazz Jamboree Festival i Zaduszek Jazzowych ale również łódzkiego festiwalu Yapa, studenckiego festiwalu muzyki turystycznej i poetyckiej.

Jest również laureat pierwszej nagrody w konkursie kompozytorskim zorganizowanym przez Rząd RP na Uchodźstwie oraz dwóch nagród wykonawczych z zespołem jazzowym Beale Street Band, którego jest solistą (z zespołem tym nagrał dwie płyty LP). Nagrał również płyty z wokalistką Anną Stanek-Włodarczyk, z wokalistką Zofią Pilarz, z kompozytorami Zwierzynieckiego Koła Przyjaciół Sztuk Wszelkich oraz z instrumentalistami Starego Dobrego Małżeństwa. Wystąpił w wideoklipie TVP Kraków w reżyserii Krzysztofa Hajcha z własnym utworem do tekstu Antoniego Czekalskiego Blues Alkoholowy. Jest kierownikiem muzycznym grupy wokalno-instrumentalnej Dekadencja, współzałożycielem Los Coñocrados, kierownikiem Tria Jerzego Bożyka i Bożyk Trio, wokalistą tria Wanda, Chris and Jerry, duetu Margaret and Jerry oraz aktorem teatru Adalex. Zagrał rolę pianisty w filmie Petera Zelenki Bracia Karamazow.

Jerzy Bożyk to również przewodnik terenowy PTTK, tłumacz przysięgły języka słowackiego i propagator kultury mniejszości słowackiej w Polsce, promotor polskiego autostopu i zapalony cyklista. Obecnie koncertuje w krakowskim klubie Awaria.

Magda Bożyk (prywatnie bratanica Jerzego Bożyka) to wokalistka, etnolożka i producentka. Absolwentka Szkoły Muzycznej II Stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie (dyplom 2005)oraz Etnologii i Antropologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (dyplom 2005). Autorka reportaży dla Miesięcznika Znak. Współpracowała z Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie oraz z Domem Spotkań z Historią (Archiwum Historii Mówionej). Stypendystka The Institute for Humane Studies przy George Mason University (w roku 2008 i 2009). Wokalistka i producentka najnowszej płyty Jerzego Michała Bożyka Drive.

Koncert Jerzego Michała Bożyka
9 stycznia 2013 roku, godz. 20.00
Centrum Kultury Rotunda w Krakowie

Dodaj komentarz