• 2013-01-04

Gliwice na ich drodze: Adalbert Kelm

Od 13 stycznia Muzeum w Gliwicach zaprasza na cykl wykładów pt. Gliwice na ich drodze, poświęconych architekturze i urbanistyce miasta.

Muzeum w Gliwicach, logo, proj. Marta Szmyd (źródło: materiały prasowe organizatora)

Muzeum w Gliwicach, logo, proj. Marta Szmyd (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach Artefaktów odbędzie się cykl wykładów Gliwice na ich drodze, w których splatać się będą dwa wątki – wielka architektura i miasto Gliwice. Od stycznia do czerwca będzie można poznać Gliwice przez pryzmat twórczości światowej sławy architektów, których realizacje można tutaj odnaleźć. Zaproszeni prelegenci przywołają takie postaci jak Erich Mendesohn, Max Fleisher, Tadeusz Teodorowicz-Todorowski czy Kazimierz Wejchert.

Treści zaprezentowane podczas wykładów złożą się na albumową publikację, która stanowić będzie dopełnienie projektu. Pomysłodawczynią, autorką koncepcji projektu i redaktorem publikacji jest pani dr inż. arch. Magdalena Żmudzińska- Nowak, adiunkt w Katedrze Historii i Teorii Architektury Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Inaugurujący cykl wykład, 13 stycznia, przybliży postać pierwszego radcy budowlanego Gliwic – Adalberta Kelma. Wygłosi go mgr inż. arch. Bogusław Małusecki, kierownik Oddziału Archiwum Państwowego w Gliwicach.

Adalbert Kelm został pierwszym gliwickim radcą budowlanym – Stadtbaurat w latach 1891-1902. Tym samym Gliwice wkroczyły na nową drogę rozwoju przestrzennego. Związane to było ze wzrostem tak wielkości, jak i rangi miasta. Stadtbaurat z urzędu odpowiedzialny był za całość spraw budowlanych i urbanistycznych, co dawało mu możliwość konsekwentnego kształtowania przestrzeni miejskiej. Kelm zapoczątkował ten proces, po nim, do 1945 roku, było jeszcze tylko dwóch takich urzędników magistratu.

Artefakty – Gliwice na ich drodze: Adalbert Kelm – pierwszy gliwicki radca budowlany
13 stycznia 2013 r., godz. 16.00
Willa Caro
Gliwice

Dodaj komentarz