• 2013-01-04

Gdzie jest grafika? w Opolu

Od 31 stycznia w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu będzie można oglądać wystawę zbiorową Gdzie jest grafika? W poszukiwaniu nowych znaczeń. Ekspozycja odbędzie się w ramach Międzynarodowego Triennale Grafiki – Kraków 2012.

Kidd Davida, „Azyl”, 2010, druk cyfrowy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kidd Davida, „Azyl”, 2010, druk cyfrowy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kuratorka Aleksandra Janik o ekspozycji:

(…) Gdzie jest grafika? Czy to jest grafika? Czy to jest jeszcze grafika? Wydaje się, że największy kłopot z tymi pytaniami (i odpowiedziami) mają krytycy i odbiorcy. Artyści radzą sobie znacznie lepiej. Sięgają po nowe cyfrowe rozwiązania, odnawiają klasyczne techniki, drukują na alternatywnych podłożach (np. skórze, metalu, szkle), stosują nietypowe materiały i narzędzia takie jak ploter tnący czy laser. Proponują najróżniejsze formaty i formy swoich prac od intymnej, klasycznej formy książki, po rozległe wieloelementowe projekty, obiekty i instalacje. Problemem nie jest przełamywanie granic technicznych możliwości, ale ograniczeń w myśleniu.

Zorganizowanie wystawy wokół samych tylko aspektów technicznych, zarówno tych dobrze znanych technik sztuk graficznych, jak i nowych, eksperymentalnych, nie wydaje się obecnie szczególnie interesujące, ale sprowokowanie dyskusji – w jaki sposób służą one konkretnemu przekazowi, który artysta zawiera w pracy, i co wnoszą do obrazu, czego nie dają inne media – jest bardzo pociągające.

(…)Tym razem wybraliśmy prace artystów, którzy penetrują rozlegle obszary graficznego uniwersum w poszukiwaniu nowych znaczeń i nowych możliwości obrazowania. Dokonaliśmy subiektywnego wyboru prac, bo przecież każdy inny też byłby możliwy. Przede wszystkim skupiliśmy się pracach autorów, którzy świadomie i w oryginalny sposób wykorzystują przynależne sztuce graficznej wartości formalne i estetyczne (…).

Kurator ekspozycji: Aleksandra Janik

Gdzie jest grafika? W poszukiwaniu nowych znaczeń
W ramach Międzynarodowego Triennale Grafiki – Kraków 2012
Wernisaż: 31 stycznia 2013 roku, godz.18.00
Wystawa potrwa do 10 marca 2013 roku
Galeria Sztuki Współczesnej
pl. Teatralny 12
Opole

Dodaj komentarz