• 2013-01-04

Basak Senova O pamięci i zagadnieniach przestrzeni

8 stycznia w Galerii Arsenał w Białymstoku Basak Senova poprowadzi wykład O pamięci i zagadnieniach przestrzeni. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu Czy sztuka jest potrzebna i dlaczego?

Daniel Garcia Andujar, „Hack Landscape” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Daniel Garcia Andujar, „Hack Landscape” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wykład dotyczyć będzie pojęcia pamięci oraz rozważań na temat czasu i przestrzeni w kontekście sztuki współczesnej. W związku z tym, biorąc stałe elementy przestrzeni jako punkt wyjścia, prezentacja będzie poświęcona produkcji projektów artystycznych, które powodują re/konstrukcję pamięci i jej zanikanie w określonych miejscach obciążonych pamięcią i kontrolą.

Dlatego w trakcie wykładu przywołane zostaną takie projekty jak: Unrecorded (Akbank Sanat, Istanbul, 2008), Lapses (projekt dla Pawilonu Tureckiego na 53-cie Biennale w Wenecji) oraz nadchodzący projekt Druga edycja Projektu Biennale D-0 ARK Underground, Bośnia i Hercegowina która odbędzie się w schronie atomowym w Konjic, 45 km na południe od Sarajewa, znanego jako Schron Atomowy Tito.

Wszystkie te projekty dotyczą przestrzeni jako czynnika decydującego o naszym postrzeganiu otaczającej nas rzeczywistości. W świetle przedstawionych projektów, wykład podejmie różne relacje między koncepcjami pamięci i archiwizacji, percepcji i interakcji; kontroli, projektowania i ograniczeń współczesnych praktyk artystycznych.

Basak Senova jest kuratorką i designerką. Studiowała literaturę i projektowanie graficzne (studia magisterskie w zakresie projektowania graficznego i doktorat dotyczący sztuki, projektowania i architektury na Uniwersytecie Bilkent). Uczestniczka 7 programu kuratorskiego w De Appel, w Amsterdamie. Autorka licznych artykułów na temat sztuki, technologii i mediów. Inicjatorka i kuratorka licznych wystaw od 1995. Senova jest redaktorką m.in. art-ist 6, Kontrol Online Magazine, Lapses Book Series, UNCOVERED, Aftermath, The Move, i Obje’ct. Yane Calovski.

Jest redakcyjną korespondentką ibraaz.org i wspózałożycielką NOMAD, jak również organizatorką ctrl_alt_del i Upgrade!Istanbul. Senova była kuratorką Pawilonu Turcji na 53 Biennale w Wenecji (2009) i wykładowcą Wydziału Komunikacji na Uniwerstecie Kadir Has w Istambule (2006-2010).

Basak Senova, O pamięci i zagadnieniach przestrzeni
Wykład z cyklu Czy sztuka jest potrzebna i dlaczego?
Wykład odbędzie się 8 stycznia 2013 roku o godzinie 18.00
Galeria Arsenał
ul. A. Mickiewicza 2
Białystok

Dodaj komentarz