• 2013-01-03

Tajemnica Westerplatte Pawła Chochlewa

Od 15 lutego w kinach będzie można oglądać film Tajemnica Westerplatte, którego reżyserem jest Paweł Chochlew.

„Tajemnica Westerplatte”, reż. Paweł Chochlew - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

„Tajemnica Westerplatte”, reż. Paweł Chochlew - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

Mieli wytrwać dwanaście godzin. Bronili Westerplatte przez siedem dni. Historia zmagań garstki żołnierzy walczących z przeważającymi siłami niemieckimi to jedno z najbardziej znanych wydarzeń kampanii wrześniowej 1939 roku.

Tajemnica Westerplatte to film o dramacie walki, o wyborach człowieka w obliczu śmiertelnego zagrożenia, o odwiecznym sporze wizji racjonalnej, którą reprezentuje major Sucharski (Michał Żebrowski) z wizją romantyczną pułkownika Dąbrowskiego (Robert Żołędziewski). Jeden nie chce skazywać swych żołnierzy na ostateczną zagładę, drugi pragnie walczyć do ostatniej kropli krwi.

Tajemnica Westerplatte to obraz wojny, w którym heroizm przeplata się z lękiem, a obok wielkości i poświęcenia jest także małość i słabość. Reżyser, unikając łatwych osądów, dotknął natury bohaterstwa i wojny, sugestywnie pokazał jej nie tylko militarne, ale i psychiczne konsekwencje.

Muzykę  do filmu Tajemnica Westerplatte skomponował laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek, w głównych rolach wystąpili Michał Żebrowski i Robert Żołędziewski, a także m.in. Borys Szyc, Piotr Adamczyk, Andrzej Grabowski, Mirosław Baka, Kuba Wesołowski i Jan Englert.

Tajemnica Westerplatte, reż. Paweł Chochlew
Premiera: 15 lutego 2013 roku
Dystrybucja: ITI Cinema

1 komentarz do artykułu “Tajemnica Westerplatte Pawła Chochlewa”

  1. KD

    E tam, szkoda czasu i kaski.

Dodaj komentarz