• 2013-01-03

Patrick deWitt, Bracia Sisters

W lutym nakładem Wydawnictwa Czarne ukaże się powieść Bracia Sisters, której autorem jest Patrick deWitt. Przekładu z języka angielskiego dokonał Paweł Schreiber.

Patrick deWitt, „Bracia Sisters", okładka (źródło: materiał prasowy)

Patrick deWitt, „Bracia Sisters", okładka (źródło: materiał prasowy)

Ta wciągająca powieść, której akcja rozgrywa się w czasie gorączki złota w latach pięćdziesiątych XIX wieku, to mistrzowski hołd złożony westernom klasy B i ukłon w stronę Cormaca McCarthy’ego oraz Joela i Ethana Coenów. Słynący ze swojej brutalności bracia Eli i Charlie Sisters zostają wysłani z Oregon City do Kalifornii ze zleceniem zabicia wroga swojego szefa. DeWitt z literacką nonszalancją przywraca do życia saloony, rozpadające się miasteczka zachodnich stanów i cały Dziki Zachód, kreśląc przy tym galerię barwnych, pełnokrwistych postaci i z wyczuciem dawkując napięcie, absurd, groteskę i śmiech.

Nagrody:

  • 2011 – Nagroda Literacka Gubernatora Generalnego Kanady
  • 2011 – Nagroda Kanadyjskiego Stowarzyszenia Pisarzy
  • 2011 – finalista Nagrody Bookera
  • 2012 – Medal Stephena Leacocka
  • 2012 – Libris, Nagroda Kanadyjskiego Stowarzyszenia Księgarzy
  • 2012 – finalista Nagrody im. Waltera Scotta dla najlepszej powieści historycznej

Bracia Sisters Patricka deWitta to piękna, mądra powieść, którą można przypisać m.in. do kategorii westernu typu noir. Jest też komiczna, ale to ten typ komizmu, który na końcu ma żądło skorpiona. Uśmiechasz się, potem się krzywisz, a potem przewracasz stronę, żeby zobaczyć, co dalej, cały czas wiedziony rozbrajającą opowieścią Eli’ego Sistersa, który szuka po omacku drogi powrotnej do człowieczeństwa. Nie pamiętam, kiedy ostatnio tak bardzo polubiłem parę psychopatów.

David Wroblewski

To będzie klasyka. Powieść przerażająca, zabawna, poruszająca i niezapomniana – Bracia Sisters to najlepszy western, jaki czytałem od lat, i kolejny dowód, że deWitt to autor, z którego pojawienia się wszyscy powinniśmy się cieszyć.

Jonathan Evison

Bracia Sisters, Patrick deWitt
Premiera: 8 lutego 2013 roku
Wydawnictwo Czarne

Dodaj komentarz