• 2013-01-03

Lars Gustafsson, Dziwne drobne przedmioty. Wybór wierszy

W styczniu nakładem Wydawnictwa Znak po raz pierwszy w Polsce ukaże się wybór wierszy Larsa Gustafssona zatytułowany Dziwne drobne przedmioty.

Lars Gustafsson, „Dziwne drobne przedmioty. Wybór wierszy", okładka (źródło: materiał prasowy)

Lars Gustafsson, „Dziwne drobne przedmioty. Wybór wierszy", okładka (źródło: materiał prasowy)

Lars Gustafsson (ur. 1936) to powieściopisarz, poeta, eseista i uczony, uważany w Szwecji za najbardziej płodnego twórcę od czasów Strindberga. Tłumaczony był na piętnaście języków, uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami, m.in. John Simon Guggenheim Memorial Foundation Fellowship. Jest twórcą wszechstronnie utalentowanym i barwnym. Jego publiczne wystąpienia budzą często kontrowersje – jak w roku 2009, gdy w wyborach do Parlamentu Europejskiego głosował na Partię Piratów. Prowadzi blog poetycki, gdzie zamieszcza także reprodukcje swoich rzeźb i obrazów.

Od debiutu poetyckiego w roku 1962 roku wydał kilkadziesiąt tomów wierszy. To pozornie zwyczajne zapisy rzeczywistości, notatki uważnego obserwatora zjawisk, na które najczęściej nie zwracamy uwagi: zwarzonych mrozem traw, przelatujących ptaków, widoku z okna pociągu. Nic tu jednak nie jest oczywiste, każdy przedmiot ma swoją tajemnicę, zadaje nam pytania, przeważnie te najważniejsze – o nasze istnienie. To poezja pełna mądrości, niosąca głębsze poznanie istoty rzeczy. Smak nadają jej głębokie emocje, starannie ukryte pod pozorami dystansu: tęsknota, pragnienie ocalenia dzięki miłości i pamięci, zachwyt pięknem.

Dziwne drobne przedmioty to pierwszy wydawany w Polsce tom Larsa Gustafssona. Poeta odwiedził Kraków w czasie Festiwalu im. Czesława Miłosza w roku 2011. Jego wiersze, rewelacyjnie przełożone przez Zbigniewa Kruszyńskiego, zachwyciły Wisławę Szymborską, która – autentycznie nimi poruszona – poleciła jak najszybciej je wydać.

Lars Gustafsson, Dziwne drobne przedmioty. Wybór wierszy
Premiera: styczeń 2013 roku
Wydawnictwo Znak

Dodaj komentarz