• 2013-01-03

Iwona Chmielewska z Myślącymi książkami w MNS

W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie można oglądać wystawę prac Iwony Chmielewskiej pt. Myślące książki. Ekspozycja stanowi zbiór ilustracji książek obrazowych, tzw. picturebook, Iwony Chmielewskiej, z których większość wydana została w Korei Południowej.

Iwona Chmielewska, ilustracja, „Dwoje ludzi”, 2008, wydawnictwo Sakyejul (źródło: materiały prasowe organizatora)

Iwona Chmielewska, ilustracja, „Dwoje ludzi”, 2008, wydawnictwo Sakyejul (źródło: materiały prasowe organizatora)

Iwona Chmielewska urodziła się w 1960 roku, ukończyła grafikę na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Mieszka i pracuje w Toruniu, gdzie prowadzi zajęcia z przedmiotu Książka autorska na Wydziale Sztuk Pięknych. Tworzy głównie autorskie książki obrazowe picturebook, z których większość wydawana jest w Korei Południowej. Jej picturebooki ukazały się także w Ameryce Łacińskiej, Chinach, na Tajwanie, w Japonii, Portugalii i Niemczech.

W Polsce zostały wydane cztery książki Iwony Chmielewskiej: O wędrowaniu przy zasypianiu (2006), Domowe duchy (2010), Pamiętnik Blumki (2011), Kłopot (2012). Większość jej książek wydawana jest w Korei Południowej. Gdy ukazuje się nowa książka Iwony Chmielewskiej, seulskie biblioteki zapełniają tłumy ludzi, którzy znają i podziwiają jej twórczość od lat. To z jej książek dowiedzieli się o starym Toruniu i Mistrzu Mikołaju, o przedwojennej Warszawie i Starym Doktorze, który był zarówno ojcem, jak i matką bezdomnych dzieci. Publikacje Chmielewskiej tłumaczone są z języka koreańskiego na hiszpański i chiński, wydawane są w krajach hiszpańskojęzycznych – nagrodzona przez meksykańskie Ministerstwo Edukacji książka Niebieska laseczka / Niebieska skrzyneczka została wprowadzona do szkół w Meksyku jako lektura. Na corocznych konkursach na najlepszą książkę roku na świecie, na Międzynarodowych Targach Książki w Bolonii, jej książki reprezentują Koreę Południową.

Iwona Chmielewska prezentowała swoje książki na wystawach indywidualnych oraz zbiorowych pokazach sztuki książki w kraju i za granicą, była wielokrotnie nagradzana. Najważniejsze nagrody to ilustratorski Oskar na Targach Książki w Bolonii, czyli Bologna Ragazzi Award 2011 w kategorii Non Fiction za ilustracje do książki Dom Duszy – MAUM oraz Złote Jabłko (2007) przyznane przez Międzynarodowe Biennale Ilustracji w Bratysławie za ilustracje do Thinking ABC.

Jej Pamiętnik Blumki, książka o Januszu Korczaku i jego wychowankach, w 2011 roku została dwukrotnie nagrodzona w konkursie IBBY (Polska Sekcja Stowarzyszenia Książki dla Młodych), zdobywając tytuł Książki Roku 2011 w kategorii Książka obrazkowa oraz wyróżnienie literackie. Książka ta otrzymała w marcu 2012 roku nominację do najważniejszej państwowej nagrody literackiej w Niemczech Der Deutsche Jugendliteraturpreis, której finał odbył się w październiku. Pamiętnik Blumki znalazł się również na prestiżowej liście Białych Kruków 2012 Internationale Jugendbibliothek w Monachium. W Seulu na CJ Picturebook Festival została wybrana do grona 100 najlepszych książek świata. Iwona Chmielewska jest także laureatką Pegazika, nagrody przyznawanej przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek wybitnym twórcom książek dla dzieci i młodzieży podczas XI Poznańskich Spotkań Targowych 2012.

Kuratorka: Krystyna Milewska
Organizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie

Iwona Chmielewska, Myślące książki
Wernisaż: 14 grudnia 2012 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 14 lutego 2013 roku
Gmach Główny Muzeum Narodowego
ul. Wały Chrobrego 3
Szczecin

Dodaj komentarz