• 2013-01-03

Nowości w Galerii Velt

Od stycznia w autorskiej galerii Velt w Warszawie znajdą się dwa nowe projekty autorstwa Jeremiego Nagrabeckiego.

Reflektor Froginjar, proj. Jeremi Nagrabecki (źródło: materiały prasowe)

Reflektor Froginjar, proj. Jeremi Nagrabecki (źródło: materiały prasowe)

Podobno Włodzimierz Lenin powiedział, że zbytkiem jest wieszanie u sufitu lampy, skoro goła żarówka świeci równie dobrze.

Najczęściej oświetlenie sklepów sprawia wrażenie jakby projektanci wzięli do siebie słowa Ilicza, gdyż zwykle na suficie można zobaczyć tylko otwory z których wydobywa się światło, lub szyny do których przyczepione są prawie nie obudowane żarówki halogenowe z dużym transformatorem obok.

W najlepszym razie wnętrze oświetlają reflektory o wyglądzie zbliżonym do puszki kawy zbożowej.

Wprawdzie lampa Froginjar ma podobne proporcje, jednakże zrobiona jest z przeźroczystego szkła, co daje wrażenie lekkości, a transformator umieszczony jest w środku lampy, więc nie ma potrzeby montowania go obok.

Lampa Z wody została wykonana tradycyjną metodą hutniczą – szkło ręcznie formowane, rwane, wystrzygane. Każda lampa jest unikatowa.

Fizycy spierają się czy szkło jest ciałem stałym czy przechłodzoną cieczą. Niezależnie od tego kto ma rację, ta szklana lampa wygląda jak topiąca się bryła lodu lub obraz lejącej się wody zatrzymany w ruchu. Płynny kształt lampy rozświetlony jest diodą Led o mocy 10W co daje mniej więcej tyle światła co tradycyjna żarówka 75W

Lampa „Z wody”, proj. Jeremi Nagrabecki (źródło: materiały prasowe)

Lampa „Z wody”, proj. Jeremi Nagrabecki (źródło: materiały prasowe)

Jeremi Nagrabecki urodził się w 1977 roku w Warszawie. Studiował na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, jednak zawodowo poświęcił się projektowaniu.

Tworzy przede wszystkim lampy ze szkła sodowego, formowanego w tradycyjny, ręczny sposób nadając im nowoczesne formy. Ponadto projektuje lampy, które charakteryzują oryginalne i pomysłowe rozwiązania takie jak lampa Laga działającą na zasadzie szklanego światłowodu, lampa Camera Obscura wykorzystująca efekt odwróconego obrazu oraz lampa Oko, w której snop światła kierowany jest za pomocą magnesu

W 2007 Jeremi Nagrabecki otworzył Na ulicy Próżnej w Warszawie autorską Galerię Velt, w której oprócz lamp sprzedawane jest również szkło artystyczne autorstwa jego rodziców – Marii Veltuzen-Nagrabeckiej i Leszka Nagrabeckiego.

Reflektor Froginjar i Lampa Z Wody 
Galeria Velt, ul. Próżna 12
Warszawa

Dodaj komentarz