• 2013-01-03

Afrykasy roku 2013

19 stycznia w Cafe Kulturalna w Warszawie zostanie przyznana nagroda Afrykasy roku 2013. Nagroda przyznawana jest przez fundacje Afryka Inaczej osobom związanym ze światem mediów, kultury i nauki, działającym na rzecz promocji tematyki afrykańskiej i dialogu polsko-afrykańskiego w Polsce.

Afrykasy roku 2013, plakat (źródło: materiały prasowe)

Afrykasy roku 2013, plakat (źródło: materiały prasowe)

Fundacja Afryka Inaczej powstała po to, aby mówić o Afryce inaczej niż każą stereotypowe wyobrażenia na temat tego kontynentu, upowszechniane w mediach i kulturze masowej. Nagroda ta ma na celu wyróżnić tych, którzy mówią, myślą bądź piszą o innej Afryce, tej rzeczywistej, gdzie obok smutku jest miejsce na radość. O Afryce, gdzie żyją ludzie.

Równie ważnym kryterium przy przyznawaniu fundacyjnej nagrody odgrywa dialog międzykulturowy, ponieważ to dzięki przeciwdziałaniu agresji na tle etnicznym, kulturowym, czy wreszcie tej, której źródłem jest inny kolor skóry, powstają warunki do ukształtowania się społeczeństwa otwartego na świat, szanującego innych.

Osoba wyróżniona przez Fundację otrzyma specjalną nagrodę, aFrykasa Roku. Wejdzie też do kapituły nagrody, która będzie wybierać co roku kolejnych laureatów aFrykasa.

Uroczystość wręczenia nagród będzie tylko jednym z punktów programu tegorocznych aFrykasów Roku. W Cafe Kulturalna wystąpią afrykańscy artyści i didżeje. Przedstawiciele afrykańskiej diaspory, Mamadou Diouf i jego przyjaciele, zagrają nie tylko na bębnach. Zabrzmi też współczesna muzyka Afryki – afro beat, kwaito, naija, rai, reggae, soukous, kuduro. Wystąpią didżeje Mamadou Diouf i Grajek Krawiec. Ich didżejskim setom będą towarzyszyć pokazy slajdów i filmów z Afryki.

Afrykasy roku
19 stycznia 2013 roku
Cafe Kulturalna w Warszawie

Dodaj komentarz