• 2013-01-02

Wariatka z Chaillot w Białymstoku

W grudniu w  Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku odbyła się premiera nowego spektaklu Wariatka z Chaillot w reżyserii Anny Smolar.

„Wariatka z Chaillot", reż. Anna Smolar (źródło: materiał prasowy)

„Wariatka z Chaillot", reż. Anna Smolar (źródło: materiał prasowy)

Wariatka z Chaillot jest opowieścią o walce dobra ze złem. Jest baśnią na miarę naszych czasów. W 1942 roku Jean Giraudoux napisał sztukę która dziś uderza wizjonerskim wybrzmieniem. Tytułowa Wariatka z Chaillot to kobieta, która zabiera się za ratowanie świata. Minęło 70 lat i mimo swej baśniowości, opowieść o społeczeństwie opartym na wyzysku, na spekulacji i samotności jednostki przemawia dziś ze spotęgowaną goryczą.

Giraudoux wyobraził sobie grupę mężczyzn przekonanych o istnieniu ropy pod Paryżem, gotowych na wszystko, żeby wyssać z ziemi ostatnie jej soki. Na ich drodze postawił niekonwencjonalną kobietę o niekonwencjonalnych metodach. Wokół Aurelii (w tej roli Hubert Podgórski) łączą się Wariatki, Wyzyskiwani i Terroryści: w tęsknocie za lepszym światem wszyscy razem przystępują do rewolucji. Wierzą, że walka w imieniu dobra musi nabrać radykalnego charakteru, aby wreszcie przyszedł czas na miłość. U Giraudoux naiwność sąsiaduje z ironią, jego wizja ratowania świata brzmi cokolwiek dwuznacznie. Czy ekscentryczna mieszkanka zagrożonej dzielnicy Chaillot uratuje Paryż przed katastrofą? Czy jedyną bronią przeciw chciwości i cynizmowi jest szaleństwo?

Jean Giraudoux urodził się 29 października 1882 roku. Dramatopisarz, prozaik, eseista francuski. Pracował w dyplomacji. W czasie I wojny światowej działał we francuskich misjach wojskowych, podczas II wojny w ruchu oporu. Debiutował zbiorem nowel Provinciales. Twórca głośnych dramatów, które zaczął pisać po spotkaniu w 1922 roku z wybitną postacią francuskiego teatru – Louisem Jouvetem. Najbardziej znane to: Siegfried, Amfitrion 38, Judyta, Intermezzo, Tessa, Wojny trojańskiej nie będzie, Elektra, Sodoma i Gomora, Wariatka z Chaillot. Celowo sięgał po tematy i motyw antyczne, biblijne, nawiązywał do twórczości innych autorów (Diderota, Hebbla), kreując własne widzenie człowieka i świata.

Wariatka z Chaillot, reż. Anna Smolar
Premiera: 15 grudnia 2012 rok
Teatrz Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki
Białystok

Dodaj komentarz