• 2013-01-02

Nisza Świateł ZPAF w Galerii MT

W Galerii MT w Bielsku-Białej można oglądać wystawę prac członków Okręgu Górskiego ZPAF pt. Nisza Świateł.

Fot. Piotr Targosz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Piotr Targosz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Inspiracją do powstania, a zarazem tytułem wystawy stał się traktat Nisza Świateł napisany w 1111 roku przez islamskiego filozofa Al-Gazalego. Zawarte w nim myśli związane z drogą mistyka prowadzącą do oświecenia wydały się twórcom wystawy niezwykle aktualne.

Podobnie jak mistyk, który podąża przez życie w poszukiwaniu oświecenia, tak artysta poszukuje swojej drogi i języka. Obaj poszukują światła. Ono jest ich celem – daje im energię. Czymże jest jednak zgłębianie istoty światła bez próby przejścia przez cień?

Światło jest stanem ducha. Dzięki niemu postrzegamy otaczający nas świat, dzięki niemu też powstaje więź z osobami i rzeczami, których wewnętrzne światło do nas dociera. Przede wszystkim zaś, jest stanem, w którym jest nam dane doświadczać tego, czego nie widać.

Piotr Borowicz

W wystawie biorą udział: Piotr Borowicz, Roman Hryciów, Zbigniew Podsiadło, Piotr Targosz i Tomasz Rak

Piotr Borowicz urodził się w 1957 r., jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Fotografuje od 1977 roku. Od 1979 r. jest członkiem Cieszyńskiego Towarzystwa Fotograficznego. Autor ponad 30-tu indywidualnych wystaw zaprezentowanych w Polsce, Szwecji, Belgii, Portugalii, Czechach i w Niemczech. Uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych. Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki w Bernie. W 1989 roku otrzymał Medal 150-lecia fotografii. Fotografuje głównie czarno-biały dokument o bardzo osobistym charakterze, zazwyczaj w technice tradycyjnej, analogowej.

Roman Hryciów urodził się w 1953 r. w Bolesławcu. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. W 1972 r. wstępuje w szeregi Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego, a w 1978 r. zostaje kierownikiem Galerii Fotografii. W latach 1979-84 pracuje jako doradca metodyczny d/s filmu i fotografii w Wojewódzkim Domu Kultury w Jeleniej Górze. Jest pomysłodawcą i organizatorem 3 pierwszych edycji, istniejącego do dzisiaj, Biennale Fotografii Górskiej. Uczestnik wielu konkursów i wystaw fotograficznych, laureat około 100 międzynarodowych i krajowych nagród i wyróżnień. Uczestnik kilku wypraw alpinistycznych w Himalaje, czego plonem były indywidualne wystawy fotograficzne i diaporamy. Od 1985 r. pracuje jako niezależny fotograf realizując zdjęcia dla agencji reklamowych i wydawnictw oraz dla teatrów w Wałbrzychu i Chorzowie. Od 1993 r. mieszka i pracuje w Bielsku-Białej. Jego prace znajdują się w zbiorach Śląskiej Kolekcji Fotografii Artystycznej i Muzeum w Gliwicach.

Zbigniew Podsiadło urodził się w 1955 r., mieszka i pracuje w Sosnowcu. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Obecnie prezes Okręgu Górskiego ZPAF. Wielokrotny laureat najważniejszych konkursów i wystaw fotograficznych. Medal 150-lecia Fotografii Złota Odznaka Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych . Odznaka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zasłużony Dla Kultury Polskiej. Członek Rady Fundacji CENTRUM FOTOGRAFII. Członek Rady Programowej Centrum Sztuki – ZAMEK SIELECKI. Laureat Artystycznej Nagrody miasta Sosnowca w 2010 r. Brał udział w ponad dwustu wystawach międzynarodowych i krajowych. Medale i nagrody na wystawach w Zagrzebiu, Singapurze, Rio de Janeiro, Budapeszcie, Moskwie, Madrycie, Pekinie, San Francisco, Berlinie. Uczestnik i organizator plenerów i sympozjów artystycznych. Opiekun Artystyczny Stowarzyszenia Miłośników Fotografii w Sosnowcu.

Piotr Targosz urodził się w 1979 r., artysta fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, propagator idei fotografii piktorialnej w jej odmianie – modern. Wieloletni członek formacji fotograficznej Landskapiści. Uczestnik i organizator plenerów i sympozjów artystycznych. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach i imprezach fotograficznych w kraju i zagranicą. Zdobywca kilkunastu nagród i wyróżnień na festiwalach i konkursach poświęconych fotografii krajobrazowej, w tym główna nagroda Królewskiego Towarzystwa Fotograficznego (Anglia) w kategorii Best Photo.

Tomasz Rak urodził się w 1966 r., mieszka i pracuje w Bielsku-Białej. Od zawsze interesuje się fotografią. Wraz z upływem czasu zmieniają się jego prace. Głównie zajmuje się dokumentem, a ulubionym tematem jego prac jest industrialny Śląsk oraz architektura i elementy pejzażu. Swoje fotografie prezentował na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Zajmuje się tradycyjną techniką bromowo-srebrową w klasycznej formie: negatyw-pozytyw. Jest członkiem ZPAF od 2002 r.

Nisza Świateł, Okręg Górski ZPAF
Wernisaż: 21 grudnia 2012 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 27 stycznia 2013 roku
Galeria MT, Muzeum Techniki i Włókiennictwa
pl. Żwirki i Wigury 8
Bielsko-Biała

Dodaj komentarz