• 2013-01-02

Jaremianka: Pasja i konsekwencja w pierwszym akcie

Od 25 stycznia w Rondzie Sztuki w Katowicach będzie można oglądać Akt 1 wystawy Jaremianka: Pasja i konsekwencja. Ekspozycja odbędzie się w ramach XXI Festiwalu Ars Cameralis.

Maria Jarema, „Rytm I”, 1957 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maria Jarema, „Rytm I”, 1957 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przygotowana przez Ars Cameralis, wraz z synem artystki Aleksandrem Filipowiczem, wystawa Jaremianka: pasja i konsekwencja jest próbą ukazania jej świadomej drogi twórczej od rzeźby do malarstwa abstrakcyjnego. Pierwsze rzeźbiarskie kompozycje artystki wyróżniały się zwartą i wyrazistą konstrukcją silnie inspirowaną naturą, następnym krokiem było maksymalne uproszczenie formy na rzecz ekspresji i podkreślenia jej relacji z przestrzenią. Podczas II wojny światowej, kiedy dostęp do materiałów rzeźbiarskich był znacznie utrudniony, Jaremianka zwróciła się w stronę malarstwa, które zaczęło dominować w jej twórczości. Eksperymenty z możliwościami transformacji rzeczywistości i defiguracją wyznaczają nowy kierunek jej poszukiwań twórczych. Zaczyna dominować fascynacja ruchem wyrażana kolorem jak też bryłą. Artystka poszukuje własnego rytmu, siły i dynamizmu.

Maria Jarema (1908–1958) – jedna z największych indywidualności artystycznych XX wieku. Założycielka I i II Grupy Krakowskiej jak też eksperymentalnego teatru plastyków – powołanego do życia przez jej starszego brata, Józefa Jaremę – Cricot I i Cricot II. W latach 1929–35 była studentką krakowskiej ASP, gdzie wybrała pracownię rzeźby prowadzoną przez Xawerego Dunikowskiego, który bardzo szybko docenił zdolności oraz talent młodej artystki. Także w latach studenckich rzeźbiarka – zwana przez najbliższych Jaremianką – spotkała Henryka Wicińskiego, Jonasza Sterna, Saszę Blondera, swojego przyszłego męża Kornela Filipowicza i nieco później Tadeusza Kantora. Jej nowi przyjaciele bardzo szybko stali się stałymi gośćmi domu klanu Jaremów na Woli Justowskiej w Krakowie.

Ada Grzelewska

Kurator honorowy: Aleksander Filipowicza
Kurator: Ada Grzelewska

XXI Festiwal Ars Cameralis, Jaremianka: Pasja i konsekwencja
Akt I (wystawa odbędzie się w dwóch aktach)
Wernisaż: 25 stycznia 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 17 lutego 2013 roku
Galeria Rondo Sztuki
Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1
Katowice

Dodaj komentarz