• 2012-12-31

Sigur Rós w Polsce

25 czerwca w warszawskim Amfiteatrze w Parku Sowińskiego wystąpi islandzki zespół – Sigur Rós.

Sigur Rós (źródło: materiały prasowe)

Sigur Rós (źródło: materiały prasowe)

Sigur Rós powstali w 1994 roku w Rejkiaviku i pewnie nigdy nie zakładali, że ich muzyka dotrze do każdego miejsca na ziemi, stanie się niezwykle rozpoznawalna i znajdzie wielu naśladowców. To zasługa nie tylko post-rockowych kompozycji, opartych często na muzyce eksperymentalnej lub tematach znanych z nagrań minimalistów, ale także charakterystyczny falset Jonsiego, czy widowiskowe koncerty.

Debiutancki album Von ukazał się na ich rodzimej Islandii w 1997 roku i sprzedał się w liczbie zaledwie trzystu egzemplarzy. Nawet jak na warunki tej wsypy, wynik nie był oszałamiający. Poprawił się zdecydowanie kilka lat później, na fali międzynarodowego sukcesu zespołu i wydania albumu na całym świecie. Prawdziwy sukces przyszedł w 1999 roku wraz z wydaniem Ágætis byrjun. To płyta uważana za opus-magnum Sigur Rós, album do którego wracają na wszystkich koncertach.

Sigur Rós zaproszeni do współpracy przez Radiohead i z sukcesem Ágætis byrjun mieli prawo czuć się gwiazdami. Jednak perspektywa małej wyspy na północnym Atlantyku nie pozwala stracić dystansu do siebie i swoich dokonań. Zespół skupił się na pracy, a jej efektem był wydany w 2002 roku album ( ). Ta płyta ugruntowała pozycję formacji jako jednego z najciekawszych współczesnych zespołów, eksperymentujących i jednocześnie osiągających sukces komercyjny.

W Polsce zagrali po raz pierwszy na festiwalu Heineken Open’er latem 2006 roku, w czasie trasy koncertowej zorganizowanej po wydaniu albumu Takk…. Utwory z Takk… nabrały nieco bardziej przystępnej formy, co przełożyło się na popularność płyty w stacjach radiowych. Muzyka zespołu nadal była chętnie wykorzystywana w filmach i serialach, co przez lata pozwalało dotrzeć im do nowych słuchaczy. Wydany w 2008 roku Með suð í eyrum við spilum endalaust został  nagrany w języku angielskim. Po tym albumie zespół zrobił dłuższą przerwę, którą muzycy wykorzystali na realizację własnych projektów.

W listopadzie ubiegłego roku ukazało się pierwsze koncertowe DVD grupy zatytułowane Inni. Jak się okazało, był to początek serii informacji z obozu Sigur Rós. W lutym podano daty pierwszych koncertów, a miesiąc później potwierdzono datę premiery oraz tytuł nowego album. Valtari ukazało się 23 maja tego roku i zostało wsparte niecodzienną inicjatywą zatytułowaną Valtari Mystery Film Experiment. Kilkunastu reżyserów otrzymało dokładnie ten sam budżet, za który miało zrealizować filmy muzyczne w oparciu o nagrania z albumu. Dotychczas pojawiło się 14 obrazów.

Sigur Rós
25 czerwca 2013 roku
Amfiteatr w Parku Sowińskiego w Warszawie

Dodaj komentarz