• 2012-12-31

Sándor Márai, Sąd w Canudos

W styczniu nakładem wydawnictwa Czytelnik ukaże się Sąd w Canudos, którego autorem jest Sándor Márai. Książkę na język polski przełożyła Irena Makarewicz.

Sándor Márai, „Sąd w Canudos", okładka (źródło: materiał prasowy)

Sándor Márai, „Sąd w Canudos", okładka (źródło: materiał prasowy)

Pod koniec dziewiętnastego wieku w Brazylii, na dzikich pustkowiach, żyjący w skrajnej nędzy biedacy zebrali się pod przywództwem charyzmatycznego proroka, Antônia Doradcy, i założyli swoje Święte Miasto, Canudos. Rząd młodej Republiki Brazylii uznał ich samowolną działalność za zagrożenie, które trzeba jak najprędzej zlikwidować. Niespodziewanie jednak okazało się, że zniszczenie tego miasta z błota i gliny zmieszanej ze słomą nie jest wcale takie proste…

Sąd w Canudos (1970) opowiada o ostatnim dniu krwawej wojny domowej, która pochłonęła trzy ekspedycje wojskowe. Sándor Márai odmalowuje niezwykły portret marszałka Bittencourta, dowódcy czwartej ekspedycji przeciwko Canudos, oraz bezimiennej kobiety, mieszkanki Świętego Miasta. Ostatnia konfrontacja dwóch stron konfliktu uświadamia jej uczestnikom, że role sędziów, prokuratorów i oskarżonych w tym sporze nie są rozdzielone tak jednoznacznie, jak sobie wyobrażali. Zdaniem niektórych znawców twórczości Maraiego to jedna z jego najwybitniejszych powieści.

Sándor Márai (ur. 11 kwietnia 1900 roku w Kassa, zm. 22 lutego 1989 w San Diego) to węgierski prozaik i poeta, autor licznych powieści oraz pisanego przez wiele lat Dziennika.

Sándor Márai, Sąd w Canudos
Premiera: styczeń 2013 roku
Wydawnictwo Czytelnik

Dodaj komentarz