• 2012-12-31

Piotr Sawicki Sawicki. Pod pięknym niebem

W Muzeum Historii Fotografii w Krakowie można oglądać wystawę Sawicki. Pod pięknym niebem prezentującą prace Piotra Sawickiego.

Piotr Sawicki, „Sołtys z Cimoch” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Sawicki, „Sołtys z Cimoch” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fragment tekstu Marty Miskowiec pt. Pomiędzy:

[...] Są chyba dwa wiodące tematy w fotografiach Sawickiego, których rozróżnienie może nieco pomóc uporządkować jego twórczość. Pierwszy, związany z czasami komuny, gdzie autor jawi się jako prawdziwy pies tropiciel ówczesnych absurdów, a wśród jego zdjęć-trofeów można znaleźć mnóstwo przykładów łowieckiej sprawności. Sawickiemu nie było po drodze z zadęciem i powagą ówczesnej władzy, mułowatymi hasłami i nieudacznymi tworami plastyków późnego PRL-u, dla których słowo KULTURA nadawało się tylko do tego, żeby je z liter wykleić na tablicy nad fotodokumentacją obrządków tanecznych inspirowanych przez kaowców. [...]

Gdyby Piotr Sawicki mógł i gdyby się dało z tego wyżyć, to możliwe, że mielibyśmy wystawę zdjęć lotniczych dolin rzecznych Podlasia i całej reszty świata, który rozciąga się promieniście wokół Białegostoku położonego w jego centrum. Z perspektywy chmur kawałek ziemi, z której pochodzi Piotr Sawicki i który z takim zapałem od wielu lat fotografuje, wydaje się piękny i łagodny. Wystawa jest właśnie tak skonstruowana, pomaga patrzeć z dystansu.

Ekspozycję uzupełnia makieta albumu Piotr Sawicki. Fotografie autorstwa Wojciecha Nowickiego, dzięki której można się zetknąć z innymi jeszcze interpretacjami. Zdjęcia, czasem złożone ze sobą poprzez graficzne podobieństwo, tworzą zaskakujące zestawy, które pomagają wyzwolić obrazy z utartych ścieżek interpretacji. Choćby fotografia pustych sklepowych półek, których układ poziomych szczelin koresponduje z deskami rozsypującego się domu, może przypominać, że każdy, nawet najlepszy ze światów w końcu się rozpada, …tak samo jak dialog z fotografią, podejmowany przez kolejnych autorów.

Koordynator: Marta Miskowiec

Piotr Sawicki, Sawicki. Pod pięknym niebem 
Wernisaż: 7 grudnia 2012 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 3 marca 2013 roku
Muzeum Historii Fotografii
ul. Józefitów 16
Kraków

Dodaj komentarz