• 2012-12-31

Marcin Berdyszak Za horyzontem kultury, za horyzontem sztuki

Od 5 stycznia 2013 roku w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej będzie można oglądać wystawę prac Marcina Berdyszaka pt. Za horyzontem kultury, za horyzontem sztuki.

Marcin Berdyszak, „Obiecana perspektywa”, Galeria Arsenał w Poznaniu, 2008 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marcin Berdyszak, „Obiecana perspektywa”, Galeria Arsenał w Poznaniu, 2008 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa najnowszych prac poznańskiego artysty, który ze struktur kultury czyni materię swojej sztuki. Artysta wielokrotnie przekracza granice pomiędzy kulturą a naturą, rozprawia się nie tylko z mitem nowości, oryginalności, niepowtarzalności i odkrywczości dzieła sztuki, ale też stawia odbiorcę w nowym kontekście sztuki jutra, proponuje mu nowe jej rozumienie. Sztuka ta ma elementy ludyczne, masowe, prześmiewcze. Jest wprawdzie jeszcze komentarzem do świata mijającego, ale tak naprawdę artysta wyznacza jej nowe miejsce w kulturze: nowy kształt i funkcję.

Poza relacjami między naturą a kulturą, artysta zajmuje się także problemami z pogranicza świata społecznego i kultury, śledzeniem stereotypów, procesów unifikacji, konsumpcji, przenikaniem się kultury popularnej i kultury elitarnej. Piętnuje negatywne zjawiska globalne, trendy kulturowo-społeczne, które odczytuje jako absurdalne lub destrukcyjne. Estetyczne kategorie są w jego twórczości obecne w równym stopniu, jak kategorie ocen moralnych.

Obieg, 24.02.2012

Marcin Berdyszak, „Konstytucja II”, Galeria Nowy Wiek w Zielonej Górze, 2008 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marcin Berdyszak, „Konstytucja II”, Galeria Nowy Wiek w Zielonej Górze, 2008 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prezentowane na wystawie prace ukazują problem zacierania granic między tym, co naturalne, a tym, co sztuczne, między prawdą a iluzją.

Marcin Berdyszak mieszka i tworzy w Poznaniu. Jest absolwentem poznańskiej PWSSP; dyplom z malarstwa uzyskał w pracowni prof. Włodzimierza Dudkowiaka oraz z rzeźby u prof. Macieja Szańkowskiego (1988). Od 1989 roku pracuje w macierzystej uczelni; obecnie jest profesorem i rektorem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Zajmuje się instalacją, obiektem oraz performansem.

Marcin Berdyszak, Za horyzontem kultury, za horyzontem sztuki
Wernisaż: 4 stycznia 2013 roku, godz, 18.00
Wystawa potrwa do 3 lutego 2013 roku
Galeria Bielska BWA
ul. 3 Maja 11
Bielsko-Biała

Dodaj komentarz