• 2012-12-31

Marci Shore, Nowoczesność jako źródło cierpień

Nakładem wydawnictwa Krytyki Politycznej ukazała się książka Marci Shore pod tytułem Nowoczesność jako źródło cierpień. Autorem przekładu na język polski jest Michał Sutowski.

Marci Shore, „Nowoczesność jako źródło cierpień", okładka (źródło: materiał prasowy)

Marci Shore, „Nowoczesność jako źródło cierpień", okładka (źródło: materiał prasowy)

Kosmopolici Cesarstwa, komuniści Wszystkich Krajów, demokraci Europy Środkowej, intelektualiści polscy, żydowscy, czescy, rosyjscy – bunty pokoleniowe i tradycja zaangażowania wyznaczały rytm inteligenckich przygód z Historią, Nowoczesnością, ideologiami i polityką w XX wieku. Marci Shore, amerykańska badaczka znana z głośnej książki Kawior i popiół, z pełną rozmachu erudycją i wnikliwą empatią pokazuje losy ludzi, środowisk i całych pokoleń radykalnych inteligentów naszego regionu: od Edmunda Husserla i fenomenologów, Aleksandra Wata i futurystów, Romana Jakobsona i Praskiego Koła Lingwistycznego, przez Adolfa i Jakuba Bermanów, aż po Milana Kunderę, Jana Patočkę, Václava Havla i Adama Michnika. Pisana z niezwykłą pasją intellectual history, historia umysłów zniewolonych i niepokornych – nieraz w jednej osobie – przeplata się z najbardziej burzliwymi epizodami XX wieku.

Marci Shore jest profesorką Wydziału Historii Uniwersytetu Yale, historyczką Europy Środkowo-Wschodniej. Jest autorką m.in. książki Kawior i popiół. Historia pokolenia oczarowanych i rozczarowanych marksizmem. Obecnie prowadzi badania na temat filozoficznych źródeł zaangażowania politycznego w Europie Środkowej. Członkini Rady Naukowej Instytutu Studiów Zaawansowanych.

Marci Shore, Nowoczesność jako źródło cierpień
Premiera: grudzień 2012
Wydawnictwo Krytyki Politycznej

Dodaj komentarz