• 2012-12-31

Chris Botti – wieczór z Chopinem

18 marca we Wrocławiu wystąpi Chris Botti. Artysta będzie promował swoją najnowszą płytę Impressions, którą otwiera jazzowa improwizacja utworu Fryderyka Chopina.

Chris Botti (źródło: materiały prasowe)

Chris Botti (źródło: materiały prasowe)

Chris Botti jest amerykańskim trębaczem smooth jazzowym. Od dziecka miał kontakt z muzyką, za sprawą swojej matki, która była nauczycielką gry na pianinie. Naukę gry na trąbce zaczął mając 10 lat.

Znany jest głównie jako muzyk sesyjny, współpracował z wieloma muzykami, wśród których są Aretha Franklin, Chaka Khan, Betty Midler, Bob Dylan i Paul Simon oraz The Brecker Brothers. Najbardziej znana jest chyba jednak jego współpraca ze Stingiem. Botti występował podczas jego trasy Brand New Day w 2000 i 2001, nagrali również kilka wspólnych utworów, które znalazły się na płytach trębacza.

Do tej pory Botti nagrał 8 solowych albumów oraz jedno DVD z zapisem koncertu promującego płytę Night Sessions, w którym pojawił się również Sting. Jest również autorem muzyki do filmu Więzy (Caught, 1996).

Artysta był sześciokrotnie w Polsce. Zagrał jeden koncert w 2005 roku w Warszawie i dwa w 2006 roku – w Warszawie i Poznaniu. Dwukrotnie koncertował w 2008 roku: Bielsko-Biała, dwa razy Warszawa, Gdynia oraz Zabrze, Poznań, Sopot. Sopockie występy Chrisa uświetniła Anna Maria Jopek, wykonując z nim standard My Funny Valentine. W 2009 roku trasa koncertowa promująca płytę Chris Botti in Boston objęła pięć polskich miast: Łódź, Zabrze, Warszawę, Kraków i Poznań. W 2011 roku był jedną z gwiazd festiwalu Szczecin Plus Music Fest w Szczecinie. 1 lipca 2011 uczestniczył w koncercie inaugurującym polską prezydencję w Unii Europejskiej pt. Tu Warszawa.

Botti wzoruje się na wczesnych nagraniach Milesa Davisa i czerpie inspiracje z muzyki Tomasza Stańki. Nie zawęża jednak swojego kręgu zainteresowań muzycznych tylko do jazzu, ale sięga również do muzyki poważnej i rockowej. W styczniowym wywiadzie udzielonym magazynowi JazzContent z 2001 artysta wyznał, że jest fanem Marilyn Mansona.

W tym roku ukazała się najnowsza płyta solowa muzyka – Impressions. Obok grającego z charakterystycznym dla siebie brzmieniem i wielką wyobraźnią muzyczną Chrisa Bottiego na albumie wystąpili również tacy artyści jak: Andrea Bocelli, Vince Gill, Herbie Hancock, Mark Knopfler, David Foster i Caroline Campbell. Na Impressions Botti sięga po znane i łatwo rozpoznawalne piosenki, które niegdyś przekonały go do melodycznych kompozycji muzycznych, a także przeboje wszechczasów, takie jak: What A Wonderful World, Summertime czy przebój R. Kelly’ego You Are Not Alone. Nie zabrakło też polskiego akcentu. Pierwszy utworem na płycie jest Preludium c-moll op.28 nr 20 Fryderyka Chopina.

Album jest również efektem rozmów, które Botti odbył z fanami podczas swojej ostatniej długiej trasy koncertowej oraz licznych inspiracji z różnych kultur.

Chris Botti
18 marca 2013 roku, godz 19.00
Hala Orbita we Wrocławiu

Dodaj komentarz