• 2012-12-29

Ulrich Seidl – Raj: wiara

5 kwietnia na ekrany kin wchodzi film Raj: wiara. Reżyserem filmu jest Ulrich Seidl.

„Raj: wiara”, reż. Ulrich Seidl - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

„Raj: wiara”, reż. Ulrich Seidl - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

Raj: wiara, to druga część filmowej trylogii o trzech cnotach chrześcijańskich (miłość, wiara, nadzieja) Ulricha Seidla, którą scala tytuł Raj. Punktem wyjścia do powstania scenariusza filmu była prawdziwa historia, którą Seidl pokazał wcześniej w filmie dokumentalnym Jezu, Ty wiesz (2003), a którą z kolei postanowił rozwinąć w tym filmie. Praca nad Rajem: wiarą trwała cztery lata, choć grająca w filmie główną rolę Maria Hoffstätter przygotowywała się do tej roli przez siedem lat.

Dla Anny-Marii (Maria Hoffstätter), technika rentgenologa, raj jest tam gdzie Jezus. Kobieta poświęca każdą wolną chwilę na pracę misjonarską, chcąc uzdrowić Austrię i ponownie naprowadzić ją na ścieżkę wiary. Podczas codziennych pielgrzymek ulicami Wiednia, z figurą Marii Dziewicy w rękach, puka od drzwi do drzwi, niosąc ludziom dobrą nowinę. Pewnego dnia, po latach nieobecności, do domu Anny-Marii powraca jej przykuty do wózka inwalidzkiego mąż – muzułmanin egipskiego pochodzenia. Oboje zmuszeni zostają do ponownego życia razem, co jednak nie kończy się dobrze. Kłótnie małżonków zaczynają wypierać modlitwy i pieśni religijne. Małżeństwo Anny-Marii okazuje się kolejnym etapem jej drogi krzyżowej, ukazując z ogromną siłą niespełnioną tęsknotę za prawdziwą miłością.

Tradycja Wędrującej Figurki Matki Bożej – zwyczaj znany w wielu polskich parafiach, a w Niemczech i Austrii występujący pod nazwą Frauentragen. Tradycja przenoszenia figurki z domu do domu związana jest z historią Marii, która udała się do domu Elżbiety i Zachariasza. Kobieta służyła swojej krewnej nim pojawił się na świecie Jan Chrzciciel. Figurka Matki Boskiej przechodzi z domu do domu, a o tym, która rodzina przyjmuje rzeźbę, decyduje szczęśliwy los, wybierany przez dziecko

Ulrich Seidl zadedykował drugą część trylogii słynnemu komikowi Maxowi Linderowi. Zdjęcia do filmu nakręcił duet znanych operatorów: Wolfgang Thaler (wieloletni współpracownik Michaela Glawoggera) i Ed Lachman.

W filmie występują: Maria Hofstätter, Nabil Saleh, Natalya Baranova, Rene Rupnik, Daniel Hoesl.

Wybrane nagrody i festiwale:

  • 2012 – Nagroda Specjalna Jury oraz Nagroda CinemAvvenire na MFF w Wenecji,
  • 2012 – Warszawski Festiwal Filmowy,
  • 2012 – Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi.

Raj: wiara, reż. Ulrich Seidl
Premiera: 5 kwietnia 2013 roku
Dystrybucja: Against Gravity

Dodaj komentarz