• 2012-12-28

Ślizgawka stanie na placu MNK

4 stycznia na placu przed Gmachem Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie stanie Ślizgawka.

Ślizgawka, MNK, projekt (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ślizgawka, MNK, projekt (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ślizgawka to pierwszy z przyszłorocznych projektów czasowych w ramach Muzeum Forum, którego celem jest wyraziste zaznaczenie obecności Muzeum Narodowego w Krakowie w przestrzeni publicznej, stworzenie specjalnego forum, czyli miejsca spotkań artystów i widzów, mieszkańców miasta i gości. Tym Forum jest plac przed Gmachem Głównym Muzeum przy al. 3 Maja 1.

Ślizgawka jest projektem artystyczno wystawienniczym, który stanie na Placu w okresie od 1 stycznia do 30 marca 2013 roku, gdy w Gmachu Głównym nie będzie wystaw czasowych. To jakby wycinek natury wkomponowany w przestrzeń muzealną. Instalacja łączy w sobie elementy dzieła sztuki i scenografii. Jako obiekt przeznaczony do ślizgania ma charakter interaktywny i edukacyjno-sportowy – nawiązuje do dawnej tradycji wspólnych zabaw w miejscach publicznych, na placach, w parkach, ogrodach… Może być z powodzeniem wykorzystany do działań edukacyjnych prowadzonych przez Muzeum Narodowe w Krakowie.

Instalacja może być projektem wieloletnim, ponieważ można ją demontować i w kolejnych sezonach montować ponownie, bądź wykorzystywać tylko niektóre jej części – drzewka czy też palisadę, nawiązującą do litery M – jak Muzeum. Jako miejsce zapraszające do wspólnej zabawy przyciąga uwagę, ma więc charakter promocyjny i upowszechnieniowy.

Koordynacja: Katarzyna Bik | MNK

Ślizgawka
Inauguracja ślizgawki jest planowana 4 stycznia roku w samo południe.
Ślizgawka będzie stała do 30 marca 2013 roku
Gmach Główny Muzeum Narodowgo
al. 3 Maja 1
Kraków

Dodaj komentarz