Od 1 marca na ekranach polskich kin będzie można oglądać Dziewczyny o wielkich sercach, najnowszy film Pupi Avantiego.

Kadr z filmu „Dziewczyny o wielkich sercach” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Kadr z filmu „Dziewczyny o wielkich sercach” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Mała wieś w środkowych Włoszech lat 30. Mężczyźni mają tutaj prawo do traktowania niewierności jako niezaprzeczalnej potrzeby fizjologicznej, a kobiety cierpliwie to znoszą…

Właśnie tu mieszka przystojny Carlino Vigetti, najstarszy syn biednej chłopskiej rodziny. Nie jest wprawdzie najbystrzejszym mężczyzną we wsi, ale, podobnie jak jego ojciec i dziadek, posiada pewien ukryty dar, któremu nie umie się oprzeć żadna z lokalnych przedstawicielek płci pięknej. Carlino korzysta więc ze swojej popularności, uwodząc kobiety na prawo i lewo.

Z lęku przed eksmisją z gospodarstwa jego rodzina zawiera umowę z Ostimi – bogatymi właścicielami ziemskimi: Carlino, w zamian za dożywotnią dzierżawę gospodarstwa i elegancki motocykl marki Guzzi, zobowiązuje się poślubić jedną z ich dwóch brzydkich córek, które nadaremnie czekają na adoratorów. I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie nieoczekiwane przybycie trzeciej, przyrodniej siostry, Franceski. Dziewczyna doprowadza do miłosnego obłędu kochliwego Carlina i sprawia, że wszystkie ustalenia diabli biorą. Ale to dopiero początek łańcucha dramatycznych, komicznych i paradoksalnych zdarzeń, w których będą uczestniczyć członkowie obu rodzin…

Pupi Avati jest wybitnym reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym, nagradzanym na licznych festiwalach (Wenecja, Berlinale, Cannes). Urodził się w 1938 roku w Bolonii i tam studiował politologię. Po pokazie Osiem i pół Felliniego postanowił zostać reżyserem. Jego pierwszymi filmami były tanie horrory, które jednak wyróżniały się na tle tego typu seryjnej produkcji naddatkiem metafizyki i staranną oprawą wizualną (Szatański Balsamus, 1968; Dom o śmiejących się oknach, 1975; Zeder, 1983). Spod jego ręki wyszło również kilka filmów o tematyce muzycznej (Bordella, 1976 – jej rozpowszechnianie zostało wstrzymane wyrokiem sądowym; Jazz Band, 1978; fabularyzowana biografia słynnego jazzmana Bixa Beiderbecka – Bix, 1991; opowieść o młodych latach Mozarta – Nas troje, 1984), bowiem drugą wielką pasją Avatiego jest muzyka (gra na klarnecie).

Od lat 80. uważany jest za jednego z czołowych włoskich reżyserów filmowych. Wtedy właśnie ugruntował swoją pozycję filmami: Szkolna wycieczka (1983), Dzień rozdania dyplomów (1985), Historia o chłopcach i dziewczętach z 1989 roku (nagroda David di Donatello za najlepszy scenariusz, nominacja dla najlepszego reżysera 1990). Ostatnich kilka lat przyniosło takie obrazy Avatiego, jak: Serce gdzie indziej (David di Donatello dla najlepszego reżysera 2003, nominacja do Złotej Palmy w Cannes), Świąteczny rewanż (nominacja do David di Donatello dla najlepszego reżysera 2004), Druga noc poślubna (nominacja do Złotego Lwa 2005 na MFF w Wenecji) i Ojciec Giovanny (nominacja do Złotego Lwa, nagroda Złote Lwiątko na MFF w Wenecji 2008). W 2010 roku Avati nakręcił Młodszego syna oraz goszczący w tym roku na polskich ekranach dramat Długie dzieciństwo. Natomiast z 2011 roku pochodzi jego ostatni obraz, nominowane do nagrody Marka Aureliusza na MFF w Rzymie Dziewczyny o wielkich sercach, inspirowane historią dziadków reżysera.

Dziewczyny o wielkich sercach (Il cuore grande delle ragazze)
Scenariusz i reżyseria: Pupi Avati
Zdjęcia: Pasquale Rachini
Muzyka: Lucio Dalla
Występują: Cesare Cremonini Carlino Vigetti, Micaela Ramazzotti Francesca Osti, Gianni Cavina Sisto Osti, Andrea Roncato Adolfo Vigetti, Erica Blanc Eugenia Vigetti, Manuela Morabito Rosalia Osti
W kinach od 1 marca 2013 roku

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Plakat (nie tylko) po polsku

Dominika Plewik

Plakat do filmu „Pokolenie”, aut. Zygmunt Żurowski, Polska, 1954 (źródło: Archiwum Muzeum Kinematografii w Łodzi, dzięki uprzejmości Muzeum)

Dzikie fantazje

Gabriel Krawczyk

„Over Your Dead Body” („Po twoim trupie”), reż. Takashi Miike (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nowa Elektrownia

Maria Franecka

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, wystawa „Specimen. Próba kolekcji”, Thorsten Goldberg, „Cumulus radomski”, 2014, fot. Marcin Kucewicz (dzięki uprzejmości MCSW „Elektrownia”)

Wyprawa po szczęście

Krystyna Kuczyńska

Fotografia Jacquesa Henri Lartigue, 1912 (źródło: materiały miesięcznika „Odra”)

Milczenie obrazu

Zuzanna Sokołowska

Alfredo Jaar, „Brzmienie ciszy”, 2014, widok instalacji w CSW „Znaki Czasu” w Toruniu, fot. Wojciech Olech (źródło: dzięki uprzejmości CSW i Artysty)

więcej artykułów
Sonda

Czy street art to sztuka?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR

Najważniejszy
Newsletter Polskiej KulturyDołącz do O.pl

zamknij x