• 2012-12-27

Miki i myszy. Walt Disney i film rysunkowy w przedwojennej Polsce

W grudniu, nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria ukazała się książka Miki i myszy. Walt Disney i film rysunkowy w przedwojennej Polsce, której autorem jest Paweł Sitkiewicz.

Paweł Sitkiewicz, „Miki i myszy. Walt Disney i film rysunkowy w przedwojennej Polsce", okładka (źródło: materiał prasowy)

Paweł Sitkiewicz, „Miki i myszy. Walt Disney i film rysunkowy w przedwojennej Polsce", okładka (źródło: materiał prasowy)

Walt Disney dla animacji jest tym, kim Freud dla psychoanalizy, św. Paweł dla chrześcijaństwa, a Lenin dla komunizmu. Można go nie lubić, można nie cenić jako artysty, ale nie da się zrozumieć historii kina animowanego, a nawet całej popkultury, bez jego osiągnięć i grzechów. Choć Disney nigdy nie był w Polsce, odcisnął piętno również na polskim filmie, literaturze i komiksie. Zainspirował twórców, którzy z różnym skutkiem próbowali powtórzyć jego sukces. Oswoił widzów z kinem animowanym. Wspierał ich na duchu w czasach Wielkiego Kryzysu. Pomógł nawet sympatykom awangardy, dla której kreskówki z Myszką Miki stały się orężem w walce o film artystyczny. Swoją obecnością wywołał jednak wiele kontrowersji. Po latach zaś okazał się znakomitym przewodnikiem po przedwojennej kulturze masowej.

Paweł Sitkiewicz (ur. 1980) to historyk animacji i filmu; interesuje się również starym kinem, plakatem oraz prehistorią komiksu; pracuje na Uniwersytecie Gdańskim.

Paweł Sitkiewicz, Miki i myszy. Walt Disney i film rysunkowy w przedwojennej Polsce
Premiera: grudzień 2012
wydawnictwo słowo/obraz terytoria

Dodaj komentarz