• 2012-12-24

Światła variété w ramach cyklu Kino/teatr

8 stycznia w kinie Iluzjon w Warszawie odbędzie się pokaz filmu Światła variété w ramach cyklu edukacyjnego Kino/teatr organizowanego przez Teatr Narodowy i Filmotekę Narodową.

„Światła variété”, reż. Federico Fellini i Alberto Lattuada - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

„Światła variété”, reż. Federico Fellini i Alberto Lattuada - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

Cykl Kino/teatr skupi się na tym jak kino opowiada o teatrze i jego codzienności. W ramach cyklu prezentowane będą filmy pokazujące to, czego nie widać z perspektywy teatralnej widowni – kulisy życia zespołów teatralnych, ich osobny, zamknięty świat funkcjonujący obok rzeczywistości, czy wreszcie samych twórców, ich rozterki i pracę. Przed każdym pokazem komentarz wygłoszą ludzie teatru: reżyserzy, aktorzy, dramatopisarze.

Jednym z prezentowanych filmów będzie obraz Światła variété, którego reżyserami są Alberto Lattuada, Federico Fellini.  Światła variété, to pierwszy film Federico Felliniego, zrealizowany wspólnie z Alberto Lattuadą. Obraz ukazuje świat wędrownych komediantów, przemierzających malowniczą, ale i zaściankową włoską prowincję. Komik Checco porzuca swoją kochankę dla innej kobiety, Liliany. Ich romans trwa jednak krótko – marząca o wielkiej karierze aktorskiej Liliana odchodzi do bogatego protektora, a upokorzony aktor wraca do swojej trupy i zdradzonej kochanki.

Przed pokazem komentarz wygłosi Aleksandra Konieczna.

Aleksandra Konieczna – aktorka, reżyserka. Absolwentka warszawskiej PWST (1988). Aktorka teatrów warszawskich. Obecnie w zespole TR Warszawa. Zagrała m.in. w przedstawieniach Macieja Prusa, Piotra Cieplaka, Grzegorza Jarzyny, Krystiana Lupy, René Pollescha. W Teatrze Narodowym wyreżyserowała Imieniny Modzelewskiego (2006) oraz Kobietę z zapałkami wg Klima (2012).

Pokaz filmu Światła variété w ramach cyklu Kino/teatr
8 stycznia 2013 roku
Kino Iluzjon w Warszawie

Dodaj komentarz